16 XI godzina 12oo,  kawiarnia Starbucks na Nowym Świecie 62 - konferencja Fundacji MaMa i Fundacji TPSW - na temat poruszania się wózkiem i z wózkiem w komunikacji i przestrzeni publicznej. Dlaczego Starbucks? – Pojawiła się tu pierwsza rampa na Trakcie Królewskim.

Zaproszenie na konferencję  =>

Na konferencji oczekiwaliśmy przedstawicieli PKP, zaprosiliśmy przedstawicieli Metra, dyrekcji ZOO, ZTM – p. dyrektora Leszka Rutę, ZDM – p. z-cę dyrektora Mirosława Kazubka, burmistrzów Śródmieścia – p. Wojciecha Bartelskiego i Ochoty – p. Piotra Żbikowskiego. Zaprosiliśmy wszystkie inne zainteresowane tematem osoby. W programie: – streszczenie raportu i działań dotyczących przystosowania warszawskich dworców i komunikacji miejskiej dla osób z wózkami i na wózkach – p. Anna Pietruszka – Drożdż, Fundacja MaMa i Marek Sołtys, Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. – debata z zaproszonymi gośćmi; prowadzenie p. Patrycja Dołowy, Fundacja MaMa. Niestety, przedstawiciele PKP nie stawili się, dobry kontakt skończył się wraz z poprzednim rzecznikiem. Obecnie PKP gra na zwłokę i nie chce powiedzieć jak realizuje swoje obietnice zarówno w stosunku do matek z dziećmi jak i osób na wózkach. Nie przyszedł również nikt z warszawskiego ZOO. Bardzo żałujemy. Na szczęście pozostali goście pojawili się i udzielili odpowiedzi  nam oraz naszym gościom na wszelkie zadane pytania. Było ich sporo i dyskusja była ożywiona. Zostaliśmy również odwiedzeni przez Panią Prezydent Warszawy, Panią Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dziękujemy za tę niespodziankę oraz za zainteresowanie sprawami osób mających problemy z poruszaniem się!  Dziękujemy wszystkim gościom zaproszonym i nie zaproszonym. Dziękujemy mediom za zainteresowanie konferencją. .

patrz: http://wyborcza.pl/1,75248,8672138,Przed_wyborami_chwalmy_sie__ile_wlezie__Nawet_podwojnie.html

i informator ZTM: WIĘCEJ - gdzie więcej informacji o konferencji.

ps. Dzisiaj pojawił się 1500 autobus niskopodłogowy w Warszawie! .

.....

.s. .

Konferencja przygotowana przez fundacje: MaMa i TPSW zajmuje się tematyką osób poruszających się z wózkami (mamy z dziećmi) i na wózkach (osoby z niepełnosprawnością), a także osób starszych. Fundacje przedstawiły swoją działalność: Mama – podsumowanie kampanii kolejowej oraz o współpracy z dzielnicą Śródmieście i Ochoty, my o kolei, metrze, ztm, psujących się windach i akcji „Rampa”.

Przedstawiliśmy problemy obu środowisk, zwróciliśmy uwagę na bolączki i problemy. Głos zabierali również goście z sali. Ożywiona dyskusja o podnośnikach przy kładkach nad ulicami, barierach zajęła więcej czasu niż się spodziewaliśmy.

Z sali padło też pytanie o osoby niewidome i oznakowanie peronów metra, Pani Prezydent wyjaśniła, że wszyscy czekają z decyzją na Ministerstwo Infrastruktury, które nie może uporać się z tym problemem już od kilku lat… Pozostaje czekać nadal?

Poruszony został problem poręczy i rurek w autobusach, które niejednokrotnie utrudniają ustawienie wózka. Również pomysł umieszczania automatów do sprzedaży biletów ograniczających miejsce do stania i ‚parkowania’ wózka…

Krzysztof Kacperczak opowiedział o pracach nad zmianami wind na rondzie Dmowskiego oraz o liniach średnicowych.

TPSW zaproponowało ponadto utworzenie w Warszawie funkcji pełnomocnika – ale nie tyle o funkcji osoby opiniującej, tylko zatwierdzającej oddawane obiekty i środki transportu. Uważam, że taki pełnomocnik, złożony z trzech osób: niewidomej, głucho-niemej i niechodzącej, byłby najlepszym reprezentantem środowiska. Czy nasz wniosek ma szansę na zaistnienie?

.

Poniżej materiały przygotowane do korespondencji i wręczone uczestnikom oraz Pani Prezydent, m.in raport o działalności TPSW, raport o stanie komunikacji, korespondencja ws pkp, list do ZOO, kopia ankiety-prośby do przedsiębiorców ws ramp.

:. ............ zdj. Dw. Wschodniego – Grzegorz Romanik