0

o

0

Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza

www.tpsw.pl email: TPSWpresents@gmail.com tel: 512-269-324      fax: 22- 25 27 305

o

00000000000000000000000000000000000000000000000Warszawa, 2010–03–30 oraz 2010-05-05 (aktualizacja)

0

oooooNaszym głównym zadaniem jest zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością – poruszających się na wózkach inwalidzkich. Działamy też przeciw wykluczeniu.

oooooOd pewnego czasu zajmujemy się problemami komunikacyjnymi i barierami w Warszawie na jakie napotyka osoba poruszająca się na wózku – obecnie zajmujemy się Traktem Królewskim. Za dwa lata odwiedzi nas dużo turystów, część z nich będzie poruszała się na wózkach. Po rozeznaniach prowadzonych na Trakcie Królewskim w Warszawie okazało się, że to miejsce które powinno być wizytówką stolicy, jest w ponad 90% nieprzychylne, nam, osobom na wózkach. Szczerze mówiąc, czujemy się z tym bardzo źle, nie mogąc wejść do większości sklepów, lokali i innych miejsc dostępnych dla osób chodzących. Proszę się postawić na naszym miejscu – przychodzimy pod wasze drzwi i tu, przed schodkiem jest miejsce gdzie zaczyna się dyskryminacja osób na wózkach – nie możemy napić się kawy, zjeść posiłku, dokonać zakupów: nie wchodzimy jak inni, jak chodzący, do środka ale zostajemy na zewnątrz niezależnie od pogody.

Wierzymy, że nie jest to objaw niechęci do osób mających problemy z pokonywaniem barier. Dlatego zwracamy się z apelem o pomoc w zlikwidowaniu tej niezręcznej bariery, która pozostała mimo niedawnego remontu Traktu. Ponieważ rozumiemy, że są ograniczenia typu finanse i konserwator zabytków, oraz, że większość lokali jest dzierżawionych, proponujemy wyjście z sytuacji:

- dostępne są na naszym rynku gotowe rampy przenośne, które nie wymagają żadnych przeróbek, mogą stać na zapleczu albo za drzwiami i są one wystawiane ‘na żądanie’ osoby na wózku’ – np. po wciśnięciu guzika albo poproszeniu obsługi. O ile wózek ręczny jest lekki i łatwy do wprowadzenia, o tyle akumulatorowy musi mieć możliwość samodzielnego podjazdu po pochylni.

oooooPozostawiamy dzisiaj ankietę – będącą zarazem prośbą o zrozumienie i przyłączenie się do akcji dołączającej Warszawę do innych, cywilizacyjnie rozwiniętych stolic europejskich. Bardzo liczymy na udział Pani/Pana w akcji.

ooo00Planujemy wydać informator o dostępnych miejscach w Warszawie i informacja o Waszym lokalu znajdzie się w nim, w przypadku przystąpienia do akcji. Otrzymacie Państwo od nas również naklejki na drzwi: ‘lokal przyjazny osobom na wózkach. Poproś o rampę’.

o

Nadmieniamy, że nie mamy żadnych innych korzyści (np. finansowych) z w/w akcji poza korzyścią  z udostępnienia nam dostępu do waszego lokalu – każda osoba która porusza się na wózku bądź jest zaprzyjaźniona z nami, zrozumie doskonale o czym mówię a innych proszę o zrozumienie i wrażliwość na naszą potrzebę godnego życia. Nalepka na waszych drzwiach spowoduje, że poczujemy się mniej wykluczeni. Dla Państwa, oprócz satysfakcji i nobilitacji, będzie to okazja uzyskania dodatkowych klientów, którzy obecnie wybierają zakupy czy zjedzenie obiadu w miejscach dostępnych wózkom, jak centra handlowe

Z poważaniem,

Marek Sołtys – TPSW.

Zwracamy się do Pana/Pani z pytaniem:

 1. Czy uważa Pani/Pan, że osoba z niepełnosprawnością poruszająca się na wózku ma prawo korzystać z Pani/Pana lokalu?
  1. tak
  2. nie
 1. Jakiej wysokości koszt jest gotów Pani/Pan ponieść na zakup rampy dla wózka:
  1. do 350 pln (wersja przenośna, najprostsza, aluminiowa, nie składana, ok 100 cm – na 1 schodek)
  2. do 550 pln (alum. wersja przenośna ok 120 cm – max na 2 schodki)
  3. do 850 pln (alum. wersja przenośna ok 150 cm – max na 3 schodki)
  4. powyżej – do jakiej kwoty? -…………. pln (rampy nowoczesne, walizkowe, teleskopowe, szynowe, inne lub stacjonarne)                    * uwaga, jeśli wynajmujecie Państwo lokal od Urzędu Dzielnicowego, istnieje możliwość zwrotu części kosztów w czynszu.
 • najdroższe rampy z żywicy, składane, lekkie, walizkowe – ponad 2 tys. pln

(więcej szczegółów na naszej stronie w dziale o Trakcie Królewskim)

 1. Czy zobowiąże się Pani/Pan do zakupu rampy?

a/ tak

b/ nie

c/ wykonania we własnym zakresie

 1. Jeżeli ‘nie’ proszę o uzasadnienie.

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

Podpis osoby upoważnionej, pieczątka i data.

TPSW zobowiązuje się do pomocy przy nieodpłatnym transporcie ramp do Państwa lokalu (jeśli nie zagwarantuje tego sprzedawca) oraz wpisana Państwa lokalu na listę lokali przyjaznych osobom z niepełnosprawnością – dostępnej na naszej stronie internetowej www.tpsw.pl oraz w informatorze. Dostarczymy również nalepkę na drzwi.

Prosimy o wysłanie zwrotne ankiet za pomocą maila (TPSWpresents@gmail.com) albo faxu (22 – 25 27 305). Propozycje ramp na naszej stronie – są to oferty firm, które odpowiedziały na nasz apel. Nam nie zależy na konkretnym modelu ale na umożliwieniu wjazdu wózkiem. Mile widziane propozycje innych rozwiązań ze strony Państwa.

Dziękujemy serdecznie, zapraszamy do śledzenia naszych akcji na stronie i w mediach.

PS. Ankieta poprawiona (aktualizacja cen, zmiana logo TPSW i oświadczenie)

***

TPSW – alternatywne podejście do niepełnosprawności.