Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

.

raport o komunikacji w Warszawie

.

czytaj więcej informacji o:

 

 

metrze warszawskim oraz nasz aktualny raport o metrze

tramwajach warszawskich i nowym tramwaju Pesa.

autobusach miejskich

 

dworce i kolej – patrz w Menu po lewej

***

Nowości ztm!

.

22 V 2011pismo do ZTM i Metra Warszawskiego. Ponad rok po rozpoczęciu i zawieszeniu rozmów!

.

16 XI 2010dzisiaj pojawił się 1500 autobus niskopodłogowy w Warszawie!

Sytuacja komunikacyjna w stolicy bardzo się poprawia w ostatnich latach. Głównie jeśli chodzi o autobusy. Do przodu idą prace z metrem, czekamy na wyświetlacze mówiące o czasie oczekiwania na niskopodłogowy skład metra, oraz na rampy na najtrudniejszych stacjach. Powoli poprawia się sytuacja z tramwajami – widać coraz więcej niskopodłogowych Pess  - czekamy z niecierpliwością na następne, zamówione już zestawy.

Tragicznie jest za to z koleją i dostępem na dworce. Śródmieście i Wschodni to wciąż porażka! Centralny daje się zdobyć „tylnymi drzwiami’. Szkoda, że turysta przyjeżdżający do Warszawy najczęściej wysiada właśnie tu – szkoda i wstyd! No ale to już oddzielny temat.

***

5 maj 2010 – dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością. ZTM poinformowało, że w ciągu 4-ch lat wymieni wszystkie autobusy wysokopodłogowe na niskopodłogowe, dzięki czemu zniknie problem poruszania się na wózkach autobusową komunikacją miejską. To naprawdę miła i ważna informacja.   Co więcej, już niedługo pojawią się pierwsze z 186 nowych, supernowoczesnych i niskopodłogowych tramwajów!  Aż chciałoby się powiedzieć innym: jednak można!

(*12 VI 2010 – już jeżdżą!- dopisek tpsw)

(* 28 IX 2010 – do końca 2010 33 nowe, przyjazne wózkom Pesy w Warszawie – jak poinformował w rozmowie z TPSW pan Michał Powałka z Tramwajów Warszawskich)

Ruszyła też akcja ankiet wśród osób na wózkach dotycząca problemu korzystania z komunikacji miejskiej, m.in. przez osoby na wózkach i inne z grup dyspanseryjnych. Brawo!

tm

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1654946,0,,ztm_zapowiada_koniec_autobusow_wysokopodlogowych,wiadomosc.html

)

Propozycje dostosowań II linii metra dla niepełnosprawnych, osób starszych oraz kobiet w ciąży i osób z wózkami ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego. Zapewniając, że na nowej linii metra znajdą się m.in.:

- pas o szerokości 80 cm w posadzce peronu, oprócz jaskrawego koloru będzie wyróżniał się również fakturą od pozostałej części podobnie jak w berlińskim i mediolańskim metrze;

- poręcze, które zaczynać się będą przed schodami, a zakończą 30 cm za ostatnim schodkiem. Ich zróżnicowana faktura pozwoli zorientować się, w jakim kierunku prowadzą;

- szczelina między peronem a podstawionym wagonem ma być tak mała, żeby poruszający się na wózku i rodzice z dziećmi mogli bez przeszkód do niego wjechać. Poza tym ma być jak najmniej różnic wysokości;

- czas, w którym otwarte będą drzwi do pociągu, powinien być na tyle długi, aby niepełnosprawni i osoby starsze mogli wejść lub wyjść z wagonu. Dodatkowo powinny być wyposażone w czujniki, które nie pozwolą im się zamknąć, kiedy na ich linii ktoś jest;

- winda powinna być choćby częściowo oszklona, a drzwi do niej powinny otwierać się automatycznie.

- przyciski muszą wyróżniać się kolorystycznie i być opisane alfabetem Braille’a
- chociaż jedna z toalet powinna być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zapowiadane rozwiązania poznamy dopiero wraz z oddaniem centralnego odcinka II linii metra, czyli najwcześniej po Euro 2012. Co jednak z podobnymi zmianami na starej linii metra? Miasto zapowiedziało, że zajmie się tym problemem jeszcze w tym miesiącu. Będziemy to obserwowali

TPSW jest zaproszone do prac konsultacyjnych w w/w temacie. Informacje na bieżąco.

=======================================================================
ankieta ZTM
*

ZTM: – Ogłoszone przez ZTM przetargi na badania ankietowe odpowiedzą na pytanie, jakie problemy i bariery związane z komunikacją są najistotniejsze dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Problemy z jakimi borykają się na co dzień osoby z chorobami narządów ruchu, wzroku, słuchu, czy cierpiący na inne schorzenia nie są takie same. Ściśle wiążą się z kategorią niepełnosprawności. Co więcej, czasem udogodnienie wprowadzone dla jednych pasażerów, przez innych może zostać odebrane jako utrudnienie.

*

TPSW: -”Mamy (Polacy) często skłonność do działania na ‘hurra’, często ‘łatamy dziurę’ tymczasowo, starając się rozwiązać jakiś problem dla udawania, że coś się z nim robi. Uważam, że najwyższy czas na działania przemyślane, przy udziale fachowców. Najlepszymi fachowcami w dziedzinie osób poruszających się na wózkach są sam wózkowicze, najlepszymi fachowcami dotyczącymi niewidomych są ci, którzy naprawdę nie widzą. Chyba nie stać nas na kupowanie najtańszych i nieprzemyślanych rzeczy, chyba warto nawet wydać pewne pieniądze na zdobycie wiedzy aby potem mądrze ją wykorzystać i odpowiednio zainwestować.

Najbardziej racjonalna byłaby grupa fachowców – kilku osób, z różnymi rodzajami niepełnosprawności bądź dysfunkcji komunikacyjnych (tj. również osoby starsze czy osoby z wózkami dziecięcymi) która mogłaby opiniować pewne pomysły i rozwiązania zarówno w komunikacji jak i w obiektach użyteczności publicznej, itd.

Ponieważ taka grupa nie istnieje (i dopóki nie istnieje) pozostają ankiety. Najgorszym rozwiązaniem jest podejmowanie decyzji przez osoby nie znające się na tematyce (a więc poruszające się bez problemów) jedynie w oparciu o same przepisy”.

więcej na ten temat:

http://ztm.waw.pl/informacje.php?i=186&c=98&l=1

=======================================================================
Warszawa, 2010-04-28
Marek Sołtys

/…/

do:
Pan Leszek Ruta
Dyrektor ZTM
ul. Senatorska 37, Warszawa
*
Witam serdecznie,

/…/ dowiedziałem się, że ZTM prowadzi badania na temat komunikacji miejskiej pod kontem osób grup dyspanseryjnych. Jako osoba poruszająca się na wózku – z 30-letnim stażem (z czego ponad 2/3 na wózku akumulatorowym) – oraz biorąc pod uwagę, że jestem wyjątkowo mocno zainteresowany tematem (w związku z prowadzeniem działalności brałem udział m.in w przygotowaniach konferencji: http://www.tpsw.pl/aktualnosci-tpsw/konferencja-mama-tpsw/ ), proszę o przyjęcie mojego akcesu do w/w.

Jednocześnie zgłaszam swój akces (jako TPSW) do wszelkich innych działań związanych z tą tematyką.
Z poważaniem,
Marek Sołtys

 

===============================================================================
odpowiedź ztm:
* 29 kwiecień 2010
*
Witam Pana,
bardzo chętnie skorzystamy z Pana wiedzy i doświadczenia.
jeśli Pan pozwoli – odezwiemy się szczegółowiej po długim weekendzie.
Grażyna Cudak
===========================================================================