Pan Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP, zaprosił nas do współpracy dotyczącej prac na temat likwidacji barier dla wózków inwalidzkich. Ponieważ ten temat bardzo leży nam na sercu, z wielką przyjemnością zgłaszamy swój akces i chęć działania. Poniżej zamieszczam informacje na ten temat.

==========================================================================

*

pismo TPSW do PKP:

Pan Michał Wrzosek

Rzecznik Prasowy PKP S.A.

ul. Szcęśliwicka 62

00-973 Warszawa

W nawiązaniu do naszej rozmowy na konferencji dotyczącej poruszania się z wózkiem i wózkiem po Warszawie,

biorąc pod uwagę finanse i informacje o ‘liftingu dworcowym’ przed Euro 2012 oraz późniejszej budowie nowego dworca, pragnę przedstawić następujące propozycje dotyczące głównego kompleksu wokół Dworca Centralnego, Śródmieście i WKD:

1. zmiana jednego z podnośników schodowych na halę główną – na taki który jest przewidziany do wózków akumulatorowych, a więc o udźwigu do 230 kg (drugi może pozostać do wózków ręcznych tj do 150 lub 190 kg – znormalizowany wózek akumulatorowy waży do 150 kg w zależności od typu); – proponowany podnośnik: Vimec V 64 albo 65 www.platformy-dla-niepelnosprawnych.slask.pl/platformy-schodowe.html

*

* dużo lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem byłaby, wg nas, winda – proponujemy zastanowienie się nad możliwością przebicia stropów na Dworcach Centralnym i Śródmieście i zainstalowanie wind (automatycznych, pasażerskich, dostępnych bez udziału personelu dworca, tzn bagażowych). Może połączyć to z planowanym ‚małym’ remontem przed Euro 2012? Tylko błagam, nie podnośnik ale winda – jeśli zdecydujecie się już na taką propozycję!

2. chociaż jedna, oznakowana łazienka dostępna dla wózków; (dopisek: szerokie drzwi, korytarz w którym zmieści się wózek, itd);

3. informacje dla wózkowiczów jak poruszać się po dworcu:

- system strzałek z wózkami kierujących do windy, podnośnika, łazienki,

- plakaty informacyjne przy wejściach i ulotki (plany schematyczne pokazujące objazdy, dojazdy, itd.

4. zastosowanie praktycznych podjazdów (szybki, suchy montaż, bez zamykania ruchu pasażerów) typu: www.k-o.com.pl eliminujące większość krótkich barier w postaci schodów np. z dworca Centralnego w kierunku WKD (2 podjazdy);

*

5. jeśli nie można z przyczyn technicznych zainstalować normalnej windy, proponujemy na dworcu Śródmieście podnośnik schodowy o udźwigu do 230 kg, tym bardziej, że jest na nim już przystosowana toaleta i że obsługuje on m.in. nowoczesne pociągi dostępne dla wózków.

9

* Niestety sytuacja Dworca Wschodniego jest o wiele bardziej tragiczna – obawiam się, że jedynym ratunkiem będą podnośniki schodowe a przy gruntownej przebudowie windy na perony. Chociaż w dalszym ciągu uważam, że windy byłyby najskuteczniejszym rozwiązaniem. Brakuje również informacji i wyraźnego oznakowania ze strzałkami, kierującymi np. do przystosowanej łazienki. Jeśli dworzec będzie już przystosowany, należałoby zwrócić się jeszcze do ZTM ws tramwajów – przynajmniej jedna linia z tramwajami niskopodłogowymi powinna łączyć dworzec z centrum Warszawy – obecnie dojazd z niego na wózku jest tragiczny.

Jeśli będziecie Państwo dostosowywać w/w dworzec, zwrócimy się do ZTM w tej sprawie.

8

Bardzo dziękuję za zaproszenie do współpracy. Zgłaszam mój pełen akces do współpracy na zasadzie doradcy społecznego na wszystkich etapach związanych z dostosowywaniem dworców warszawskich do potrzeb osób z niepełnosprawnością fizyczną poruszających się na wózkach. Ponad 30 letnia praktyka jako wózkowicza jest moją najlepszą rekomendacją.

Z poważaniem,

/- Marek Sołtys -/

.

* dopisek tpsw z 2012-10-20:

Niestety PKP, mimo obietnic kolejnych rzeczników, nie skorzystała z naszej propozycji współpracy i wykorzystała tylko informacje i rozwiązania zawarte w pierwszych dwóch pismach. Obietnice np dostosowania Dworca Wschodniego do Euro 2012 okazały się być bez pokrycia. Dworzec Wschodni jest do dzisiaj niedostępny.

===========================================================================

+

===========================================================================

na koniec coś bardziej optymistycznego: wjazd wózkiem do pociągu Bombardier (Koleje Mazowieckie, relacji Warszawa-Gdynia)

- pociąg przystosowany, z automatyczną rampą, dostępnym wc i zadowolonym z podróży Sołtysem. :P
***