2011-0 5-22 odpowiedź z ZTM na pismo do Metra. czytaj.

.

2011-03-10  list do Metra Warszawskiego:

„Witam serdecznie.

Dokładnie rok temu odbyło się w warszawskim Ratuszu, z udziałem Pani Prezydent Hanny  Gronkiewicz-Waltz, nasze pierwsze spotkanie dotyczące poprawieniu dostępności Metra Warszawskiego dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach. Po kilku następnych, nastąpiła cisza… Ostatnie spotkanie, które odbyło się jesienią 2010 zostało zakończone optymistycznymi wiadomościami:
- prowadzone są prace nad rampami przenośnymi na trzech najtrudniejszych dla nas, wózkowiczów, stacjach – położonych na zakrętach
- prowadzone są prace nad wyświetlaczami informującymi kiedy nadjedzie najbliższy niskopodłogowy pociąg
- prowadzone są prace dotyczące proponowanego przez TPSW ‚żółtego punktu szczególnej uwagi” gdzie oczekiwałaby osoba czekająca na pociąg
Przypominam, że zgłosiliśmy jeszcze propozycję umieszczenia strzałek: „góra” i „dół” przy numerkach ‚-1′ i ’0′ w kabinach wind albowiem starsze osoby są zdezorientowane cyferkami. Jednocześnie proszę o informację, czy jest możliwość przestawiania klawiszy przycisków tak aby ’0′ było nad ‚-1′ a nie obok? (bardziej logiczne – adekwatnie do poziomów rzeczywistych)
Proszę o informacje na jakim etapie są obecnie w/w prace i kiedy można spodziewać się efektów. Obiecany termin ruszenia wyświetlaczy – początek roku – już minął.
Jednocześnie zwracam się o wyznaczenie terminu spotkania roboczego dotyczącego w/w.
Dziękując, za poprawienie naprzemienności kursowania składów metra na 1 linii (i licząc, że będzie dalej to dopilnowane), francuskich ‚wieczornych’ składów metra, oraz nadal ciesząc się z zaplanowanego wprowadzenia 11 nowych składów z automatycznie wysuwaną rampą (mam nadzieję, że tu nie ma zmian – i pytanie kiedy można spodziewać się w/w), zapraszam na nasze spotkanie 21 marca. Może uda się już wtedy uzyskać, w ramach prezentu urodzinowego (mamy 1 rocznicę) dokładniejsze informacje.
Pozdrawiam
Z poważaniem, 

Marek Sołtys, prezes Fundacji TPSW’

====================================================================

10 IX 2010 Spotkanie robocze w ZTM ws Metra Warszawskiego i jego dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

W czasie tego pierwszego, powakacyjnego spotkania, w obecności przedstawicieli Ratusza i kilku organizacji pozarządowych, które dołączyły do nas, rzecznik metra podsumował nasze prace oraz potwierdził:

1. Na przełomie roku mają pojawić się wyświetlacze informujące za ile pojawi się niskopodłogowy skład metra.

2. Przy zakupie nowych składów metra, 11 z nich zasili pierwszą (obecną) linię metra. Składy te mają posiadać automatycznie wysuwaną rampę do wózków.

3. Na trzech problematycznych stacjach pojawią się rampy. Trwają prace nad regulaminami ich użycia, itd.

4. Codziennie, 7 ostatnich składów metra (wieczorem) ma być wyłącznie niskopodłogowych.

Jestem bardzo zadowolony z tych informacji!

Jedyne co mnie boli, to, że nie można przyśpieszyć innych prac, np dotyczących tzw guzków na peronach dla niewidomych. Metro usprawiedliwia się, że niewiele mogą zrobić bo nie pozwalają na to przepisy kolejowe. Zaś Ministerstwo Infrastruktury nie śpieszy się z działaniem by coś w nich zmienić!

(najśmieszniejsze, że takie ‚guzki’ pojawiają się właśnie na remontowanych peronach dworców! Analogicznie wyglądały tłumaczenia ws ramp, a na dworcu Centralnym taka rampa funkcjonuje! sic! )

***

14 czerwiec 2010 – spotkanie nr 3  – w/s dostępności Metra Warszawskiego dla osób z niepełnosprawnością, w tym, w szczególności poruszających się na wózkach elektrycznych - w siedzibie ZTM (Pałac Błękitny Zamoyskich) przy ul. Senatorskiej 37.

___

***

21 maj 2010 – odbyło się na warszawskim Ratuszu spotkanie z Zarządem Metra. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele ZTM, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja i TPSW. Koordynatorem ze strony Ratusza była Pani Karolina Malczyk.

___

W trakcie rozmów, momentami dość nerwowych, udało nam się uzyskać pozytywne informacje. Metro opracuje, korzystając z rozwiązań stosowanych na zachodzie, dokumentację dotyczącą ułatwień dla osób z niepełnosprawnością – m.in ramp. Dokumentacja ma określać m.in. uprawnienia do korzystania z ramp, sprawy bezpiecznego używania ramp, itd. Poruszano sprawę opóźnień kursowania metra – wg Zarządu Metra czas wjazdu wózkiem z użyciem rampy wynosi 90 sekund, we naszego – patrz film poniżej i film  z Japonii  – 10 sekund.

Nie udaje nam się jednak dojść do porozumienia w/s naprzemiennego kursowania pociągów.  Zarząd Metra utrzymuje, że są to sporadyczne sytuacje na skutek awarii np. drzwi albo systemów a ja wciąż uważam, że nie przykłada się do tego należytej uwagi – Metro nie chce powiedzieć, że dołoży większych starań, bo, jak przypuszczam, mógłby ktoś później próbować egzekwować.

Następne spotkanie w czerwcu.

Tpsw: Będziemy monitować problem, dopóki będzie on istniał.

=========================================================================

11.05.2010

- miło nam poinformować, że 21 maja 2010 odbędzie się robocze spotkanie na Ratuszu. O jego wynikach poinformuję na stronie.

* w dniu 2010-05-05 wysłałem do Metra Warszawskiego kolejne pismo (zamieszczone w dziale: metro/korespondencja)

* 10 maj 2010 – otrzymałem mail z Ratusza:

“Szanowni Państwo,
zgodnie z ustaleniami ze spotkania Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z Panem Markiem Sołtysem, serdecznie zapraszam na spotkanie robocze dot. możliwości podjęcia działań na rzecz dostępności metra warszawskiego dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach elektrycznych (m.in..: wypracowania zasad korzystania z pochylni).
Spotkanie odbędzie się 21 maja br, o godz. 9.00 w Sali 117, pl. Bankowy 3/5
Proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu. /…/
Z wyrazami szacunku
Karolina Malczyk-Rokicińska
Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania
Gabinet Prezydenta
Pl. Bankowy 3/5 pok. 120
00-950 Warszawa”

Ponieważ jednym z głównych zarzutów Metra jest informacja podawana do wiadomości wszystkich, że wjazd wózkiem do metra po rampie zatrzyma pociąg na półtorej minuty, udaliśmy się na najtrudniejszą stację, z największym progiem i pokazaliśmy wjazd do metra. Powtórzyłem ten manewr kilkakrotnie - zajęło nam to niecałe 10 sekund! (15 razy krócej niż podał prasie, Pani Prezydent, szefowi ZTM-u i innym osobom Pan prezes Metra. Poniżej jeden z takich wjazdów. 8-)

Rampa – nie jest to żadne wymyślne urządzenie wymagające specjalnej produkcji dla metra, jest ona w seryjnej produkcji, ma atest do wózków akumulatorowych i jest stosowana w innych krajach w metrze – do starszego typu wagonów. Dlaczego nie u nas?

Co więcej – można ją nawet kupić bez problemu w Polsce – w sklepie www.rehamil.pl

Czasami warto poszperać w necie, bo jest dużo rozwiązań z którymi, jak  w przypadku tych kilku stacji na zakrętach, nie uporano się od lat! Poza tym apeluję o rozmawianie z osobami z niepełnosprawnością – my wiemy jakie rozwiązania są dla nas dobre i nie zawsze wymagają wydawania ogromnych pieniędzy – alternatywa: zakup rampy (miesiąc, zakładając dobrą wolę) a przeróbka bądź wymiana wagonu (kilka-kilkadziesiąt miesięcy)… – nie wymaga komentarza.

===================================================================

o

5 maj 2010 – Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością.

Na jaki ukłon ws osób na wózkach możemy liczyć z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją ON?

Póki co, mamy nawet problem, aby ustalić termin spotkania z Dyrekcją Metra! Zgodnie z umową z dnia 25 marca mieliśmy zorganizować robocze spotkanie z Prezesem Metra Warszawskiego panem Jerzym Lejkiem. W spotkaniu, pod patronatem Ratusza i Pani Prezydentowej, ma wziąć udział także pełnomocnik Prezydenta Warszawy pani Karolina Malczyk-Rokicińska oraz szef Integracji pan Piotr Pawłowski.

Mamy rozmawiać ws naprzemiennego kursowania pociągów i stacji z barierami. Metro obiecało przedstawić swoje rozwiązania. Miało, na razie jednak wygląda na to, że nie jest skore do rozmów.

W dniu 5 maja 2010 wystosowałem więc list => patrz korespondencja.

Szkoda, że Metro nie zrobiło kroku, jak ZTM czy PKP, wychodząc naprzeciw nam. Tym bardziej, że tak niewiele potrzeba by było naprawdę przyjazne wózkowiczom i osobom na wózkach.

=========================================================================

-

25 marzec 2010.

w drodze na spotkanie

zdjęcia: T.Przybyszewski/Integracja


Zgodnie z zapowiedzią, 25 marca br, odbyło się spotkanie na Ratuszu, w którym wzięli udział obok nas z TPSW: Prezydent Warszawy pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Metra Warszawskiego pan Jerzy Lejk, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego pan  Leszek Ruta, dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy pan Bogdan Jaskołd, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. równego traktowania pani Karolina Malczyk-Rokicińska oraz szef Integracji pan Piotr Pawłowski.

-

Jestem zadowolony ze spotkania. Poświęcone ono było nie tylko problematyce Metra ale poruszania się osób z niepełnosprawnością komunikacją miejską (głównie). Poruszaliśmy też zagadnienia niedostępności przystanków oraz nieudostępnienia wielu miejsc na Trakcie Królewskim, mimo niedawno przeprowadzonego remontu. Zapoznaliśmy Panią Prezydent z naszymi stanowiskami. Wysłuchaliśmy stanowisk Metra, p. dyrektora Jerzego Lejka oraz szefa ZTM-u.

Oto efekty spotkania:

1. powstaje program zajmujący się problematyką poruszania osób z niepełnosprawnością po Warszawie. Będziemy brali w nim aktywny udział, przedstawiając w dalszym ciągu Warszawę oczami osoby poruszającej się na wózku. Zapraszamy do oglądania naszych nowych filmów -obecnie nakręcamy materiały o Trakcie Królewskim.

2. odbędą się niedługo spotkania (już po świętach) dotyczące rozwiązania problemu barier w metrze warszawskim. Na spotkaniu oprócz pana dyrektora J. Lejka z Metra, p. Piotra Pawłowskiego z Integracji i nas z TPSW, będzie przedstawicielka Ratusza, pani Katarzyna Malczyk-Rokicińska, patronująca spotkaniu (koordynator programu).  Bardzo dziękuję pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, Prezydentowi Metra, za zdecydowane poparcie. Dzięki inicjatywie Ratusza te spotkania odbędą się niedługo i mają przynieść konkretne rozwiązania.

3. czynimy starania, wspólnie z Integracją, pod patronatem Ratusza Warszawskiego, o nakręcenie filmów będących rodzajem przewodnika po Warszawie dla ‚wózkowiczów’. Chcemy nie tylko wskazać je ale i zaproponować gotowe trasy z pokazaniem ich dostępności.

Uważam, że spotkanie z 25 marca 2010 jest dużym krokiem do Warszawy przyjaznej osobom z niepełnosprawnością.

==========================================================================

Warszawa, 2010-03-19

W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie p. Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja  i zaproponował dołączenie do akcji i wspólne udanie się na rozmowę z Panią Prezydent Warszawy i Dyrektorem Warszawskiego Metra. Po uzgodnieniu terminów jesteśmy umówieni na 25 marca 2010 o godzinie 14oo w Ratuszu.

A jaki będzie wynik tej rozmowy, poinformuję w czwartek wieczorem. Mam nadzieję, że uda się ruszyć do przodu akcję z metrem.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7703153,Szalony_wozkowicz_z_wizyta_u_pani_prezydent.html

Szalony wózkowicz z wizytą u pani prezydent

Wojciech Karpieszuk

Wynik spotkania – powstaje grupa, która ma opracować zasady stosowania ramp w metrze. To sukces, bo wcześniej o takie rampy wielokrotnie prosił Metro. Bezskutecznie.

/pełna treść w części ‚media o nas/ gazeta wyborcza/

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

============================================================================

Mimo zapewnień dyrekcji metra o naprzemiennym kursowaniu pociągów (z niewielkimi odstępstwami) ponieważ: ‚bywają  sytuacje awaryjne’, w dalszym ciągu są z tym ogromne problemy.

W dniu 1 kwietnia 2010 ok godziny 17oo jechało ze stacji Świętokrzyska w kierunku Kabaty  /sześć/ składów rosyjskich!

O co chodzi, Panie Dyrektorze?

* zapraszam do zapoznania się ze szczegółami w dziale  – korespondencja :)

==============================================================================

10 marzec 2010r.


http://wyborcza.pl/1,94898,7648272,Szalony_wozkowicz__Pani_prezydent__zapraszam_na_wozek.html

Szalony wózkowicz: Pani prezydent, zapraszam na wózek

tekst: Wojciech Karpieszuk

Marek Sołtys ze swoim  psem Spajkiem 

Marek Sołtys ze swoim psem Spajkiem
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Szalony wózkowicz zaprasza panią prezydent na nietypowy spacer. Chce, by usiadła na wózek inwalidzki i z tej perspektywy spojrzała na centrum Warszawy.

/…/ Marcin Ochmański, rzecznik ratusza, mówi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz widziała już filmy szalonego wózkowicza. – Pani prezydent z chęcią spotka się z panem Markiem. Jednak lepszym miejscem do merytorycznej rozmowy będzie ratusz, a nie teren – przekonuje.

- Cieszę się, że jest odzew. Z wielką chęcią stawię się w ratuszu – zapowiada Marek Sołtys.

====================================================================================


komentarz TPSW:

Zapraszałem Panią Prezydent oraz innych decydentów nie tyle na wózek, co na spacer po Warszawie :) Rzeczywiście, uważam, że aby nas zrozumieć i zobaczyć miasto z naszego poziomu, najlepiej byłoby przejechać się wózkiem po nim.  I do tego serdecznie  zapraszam każdą zainteresowaną osobę. Jak i do rozmowy na temat osób z niepełnosprawnością. Dobrze by było, aby do konsultacji dotyczących problemów w/w wykorzystywane były osoby na wózkach, z dysfunkcją wzroku i inne, których to bezpośrednio dotyczy.

Bardzo się cieszę, że Pani Prezydent wyraziła chęć spotkania i rozmowy. Ogromny szacunek!