Poniższy materiał pochodzi ze strony internetowej Radia Dla Ciebie.
Dokładny link: http://www.rdc.pl/informacje/marek-soltys-mozemy-byc-cool-ludzmi-ktorzy-moga-robic-fajne-ciekawe-rzeczy-posluchaj/

 

- Chcielibyśmy, aby zawsze osoba z niepełnosprawnością miała pewien dystans do siebie i potrafiła się bawić swoją niepełnosprawnością – na przykład wózek potraktować jako fajne buty czy fajną część, na której można się pokazać – mówił w audycji Wieczorne Polaków rozmowy Marek Sołtys z Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.
 
Oswoić niepełnosprawność, przekonać, że do osoby niewidomej możemy powiedzieć „do zobaczenia”, zmienić nastawienie. Takie założenia ma program edukacyjny „Kaleka czy COOL-awy”, skierowany do młodzieży, prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Cykl spotkań z młodzieżą miał już miejsce w Warszawie. Teraz przyszła kolej na 12 szkół na Mazowszu.
 
- Chcemy zapytać ludzi, czy musimy być zawsze kalekami w życiu czy możemy być takimi cool-ludźmi, którzy mogą robić fajne, ciekawe rzeczy zupełnie pomijając to, czy poruszamy się na wózkach, nie widzimy, mamy jakiekolwiek inne problemy z naszym zdrowiem, z naszą sprawnością, z postrzeganiem przestrzeni – wyjaśnia Marek Sołtys.
 
Program ma zlikwidować bariery mentalne między ludźmi sprawnymi i niesprawnymi, ponieważ ci sprawni bardzo często nie wiedzą jak się odnosić do osób z niepełnosprawnością i jak mogą z nimi rozmawiać.
 
- Chodzi o chociażby wyjaśnienie, czy można powiedzieć osobie niewidomej „do zobaczenia”czy „do widzenia”. O mnie na przykład znajomi najczęściej mówią „o Marek znowu gdzieś poleciał”, więc nie ma problemu. Nie zawsze tak jest z osobą z niepełnosprawnością, ale my byśmy chcieli, aby zawsze tak było, aby osoba z niepełnosprawnością miała pewien dystans do siebie i spokojnie potrafiła się bawić swoją niepełnosprawnością. Na przykład wózek potraktować jako fajne buty czy fajną część, na której można się pokazać i żeby była dumna z tego, że ma taki wózek a nie inny. Chcemy pokazać, że osoby, które poruszają się na wózkach mogą na przykład swobodnie pływać pod wodą, mogą robić przeróżne rzeczy, ale mogą również być rodzicami, mieć dzieciaki, mieć normalny zwykły dom.
 
Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza swój program realizuje w formie warsztatów, na których młodzi ludzie wchodzą w rolę osoby z niepełnosprawnością.
 
- Zakładają opaski na oczy, biorą laseczki do ręki, czyli dowiadują się jak postrzega świat osoba niewidoma. Rozmawiają na temat bardzo różnych problemów z niepełnosprawnością – mucowiscydoza, depresja, zanik mięśni. Wchodzimy w rolę, wsiadamy na wózek, mówimy zobacz jaki jest problem.
 
Ćwiczenie praktyczne polega na przykład na wyprawie do sklepu i próbie zakupu batona, co nie okazuje się być proste, jeśli sklep nie ma odpowiedniego podjazdu.
 
- Taka osoba podjeżdża pod sklep, musi poprosić o pomoc trzy osoby wychodzące. Na początku wychodzi obcokrajowiec, z którym się nie dogada, potem wychodzi starsza pani, która nie słyszy, na koniec wychodzi gbur, który nie chce pomóc – takie osoby są. Pokazujemy na czym polega ten problem, że jeden schodek jest kłopotem, a później proszę, że jak te osoby będą dorosłe, żeby pamiętały po prostu o nas i często pamiętają.
 
 
Autor: jb | Źródło: RDC
http://www.rdc.pl/informacje/marek-soltys-mozemy-byc-cool-ludzmi-ktorzy-moga-robic-fajne-ciekawe-rzeczy-posluchaj/
Na stronie Radia Dla Ciebie dostępna również wersja audio.