http://www.wiadomosci24.pl/artykul/warszawa_trakt_krolewski_nie_dla_wozkowiczow_132230.html

Piotr Barejka

Warszawa. Trakt Królewski nie dla wózkowiczów

Nowy Świat to jedna z najbardziej znanych warszawskich ulic, jest częścią Traktu Królewskiego. Wjazd na wózku do większości sklepów na tej ulicy uniemożliwia jeden schodek. Jak pokonać ten 1 schodek? – pyta w swoim filmiku Szalony Wózkowicz.

ul. Nowy Świat / Fot.  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starbucks_Nowy_%C5%9Awiat.jpgDo kilku sklepów mógł się dostać bezproblemowo, nawet przy wejściu do jednego z nich znajdował się podjazd. Jednak wjazd na wózku do całej reszty uniemożliwia jeden schodek. Szalony wózkowicz postanowił zapytać jedną ze sprzedawczyń o to, czy posiadają podjazd. Odpowiedź można było przewidzieć – nie.

Choć większość kamienic jest po remoncie, to bariery dla osób niepełnosprawnych pozostały. Wózkowicz nie może pojechać na starówkę, usiąść w lokalu i wypić kawę tak, jak to robi wiele pełnosprawnych osób. Nowy Świat jest tylko dla chodzących – stwierdza.

ul. Nowy Świat / Fot.  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw6df.jpg&filetimestamp=20060924225314Mianem „zaczarowanych 50 metrów” Szalony Wózkowicz określił jeden z niewielu momentów, gdzie wjazd do sklepów jest możliwy. Zero progów i schodków – stwierdził w filmiku. Przy wejściu do jednego sklepu widzimy podjazd. Młode kobiety zapytane o to, czy taki podjazd przeszkadza, odpowiedziały, że nie. To jest dla pana ułatwienie, nam to na pewno nie przeszkadza – dodały. Stwierdziły również, że bardzo dobrym pomysłem jest zaadaptowanie w ten sposób całego Krakowskiego Przedmieścia. Każdy może mieć wszędzie dostęp – stwierdziły.

Zwraca uwagę na witryny sklepowe, gdzie widnieją napisy „zapraszamy”. Kogo? Na pewno nie nas… – stwierdza Szalony Wózkowicz. W 3 sklepach sprzedawca odmówił wyjścia do osoby na wózku, która nie może wjechać do sklepu.

/… – nasz film o Trakcie/

Na sam koniec wszyscy sprzedawcy otrzymali ankietę, jednak 3 osoby w ogóle nie chciały rozmawiać. Większość okazała zrozumienie i zainteresowanie – stwierdził Szalony Wózkowicz.
Treść ankiety można przeczytać tutaj

=========================================================================

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/niepelnosprawni_na_rondzie_dmowskiego_126962.html

Niepełnosprawni na rondzie Dmowskiego

Jedno z najtrudniejszych do pokonania przez wózkowiczów rondo warszawskie – twierdzi niepełnosprawny Marek Sołtys z Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Mowa o rondzie Dmowskiego, które znajduje się w ścisłym centrum Warszawy.

Rondo Dmowskiego / Fot.  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Warsaw_Rondo_Dmowskiego.jpg&filetimestamp=20070803203617O Szalonym Wózkowiczu pisałem już w poprzednim artykule. Problemów, jakie mają w stolicy niepełnosprawni jest wiele. Tym razem możemy zobaczyć jak wygląda przemieszczanie się na wózku po centralnym punkcie Warszawy, czyli rondzie Dmowskiego.

Zjazd windą do podziemnego przejścia, którym można przejść pod rondem, jest niemożliwy. W związku z tym osoba na wózku musi znaleźć inny sposób, a jest nim przejazd po rondzie razem z samochodami. Jak jest to niebezpieczne, możecie się sami przekonać:

/… film Rondo Dmowskiego/

A co z poprzednim problemem?

Poprzednio Marek Sołtys walczył o platformy dla niepełnosprawnych w metrze. W odpowiedzi na jego pismo zarząd metra warszawskiego obiecał naprzemienne puszczanie pociągów. Jeżeli na stację przyjechał by rosyjski skład, to zaraz po nim miał by przyjechać skład Alstom, do którego niepełnosprawni mogą wjechać bez problemu.

Jak jest w rzeczywistości? Na nagraniu video wykonanym przez TPSW, nowy skład Alstom przyjechał dopiero po pięciu rosyjskich składach. Zobacz

Wszystkie działania TPSW można śledzić na kanale YouTube bądź stronie internetowej tpsw.pl

========================================================================

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/problemy_osob_niepelnosprawnych_w_warszawie_125604.html

Piotr Barejka

Problemy osób niepełnosprawnych w Warszawie

Osoby niepełnosprawne mają w stolicy wiele problemów. Wsiadanie do metra, wejście do poczty. Pan Marek Sołtys, zwany Szalonym Wózkarzem, zwraca uwagę na ich problemy zamieszczając filmy w serwisie You Tube.

Marek Sołtys wraz z TPSW (Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza) pokazał ostatnio trzy problemy niepełnosprawnych w Warszawie. Jak sam mówi, chce pokazać osoby niepełnosprawne jako ludzi pogodnych i kreatywnych, a jednocześnie przedstawia ich problemy.
Rozwiązanie problemu w USA. / Fot.  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wheelchair_Ramp_for_a_Tacoma_Link_streetcar.jpg
Jednym z nich jest wjazd na wózku inwalidzkim do rosyjskich wagonów warszawskiego metra.
„Może dla ciebie sportem ekstremalnym jest skok na bungee, dla mnie jest nim przejazd warszawskim metrem” – podpis pod jednym z filmików w serwisie You Tube. Pomiędzy wagonem a peronem jest spora przerwa, a podłoga wagonu jest kilkanaście centymetrów nad peronem. Bez pomocy pasażerów nie jest w stanie wjechać do wagonu. Rozwiązaniem są przenośnie rampy, których ceny zaczynają się od 350 pln. Jest to tanie i skuteczne, a ułatwi życie niepełnosprawnym. Przedstawicielka metra tłumaczy, iż montaż takich pochylni stanowiłby poważne naruszenie konstrukcji wagonów. Są one przenośne, a ich zamontowanie nie wymaga zmian w konstrukcji wagonów ponieważ nie montuje się ich ani do podłogi peronu ani podłogi wagonu – odpowiada TPSW. Jednak przedstawicielka metra nie zmienia zdania. TPSW prezentuje podjazdy na filmiku. Podjazdy są powszechnie stosowane w krajach o bogatszej infrastrukturze i historii metra – zapewnia Marek Sołtys i TPSW. Miejsce dla niepełnosprawnych w japońskim metrze. / Fot.  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tokyu8973_wheelchair_space.jpg

Metro Warszawskie jest w pewnym stopniu przyjazne osobom niepełnosprawnym- posiada przystosowane dla niepełnosprawnych łazienki, a na peron można zjechać windą. Szkoda, że małe niedociągnięcie psuje efekt kosztujący tyle starań i pieniędzy – czytamy oglądając filmik. Jeżeli przyjedzie nowoczesny wagon firmy Alstom, nie ma problemu. W odróżnieniu od rosyjskich wagonów serii 81, składy produkcji Alstom posiadają niski próg, który umożliwia wjazd na wózku inwalidzkim.

/… nasz film – Metro dla kulawych/

Kolejnym problemem był nieodśnieżony podjazd dla wózków przy budynku poczty głównej. Na jednym z filmików Szalony Wózkowicz próbuje dostać się do budynku jednak śnieg mu to uniemożliwia. Wszystko zostało zarejestrowane przez jego przyjaciół na nagraniu video. Po zamieszczeniu filmiku w sieci śnieg zniknął – problem rozwiązany.
Zobacz Film

Trzeci filmik przedstawia zjazd do wejścia na stację metra Centrum. Jest on mało przyjazny dla wózków inwalidzkich. Wszystko można zobaczyć na nagraniu video

Warszawa zimą. / Fot.  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paryska03.jpg
Działanie Marka Sołtysa przynosi pierwsze skutki. Udało się już załatwić odśnieżenie wjazdów do metra i poczty głównej, mam nadzieje, że ruszy się sprawa podjazdów do metra.

/…/