Gdynia posiada wiele miejsc atrakcyjnych turystycznie, które dostępne są dla osób z niepełnosprawnością.

Dostęp  na plażę miejską, osobom poruszającym się na wózkach, ułatwia kładka, która prowadzi do morza i do mariny. Na plaży znajdują się dostosowane toalety i prysznice. Poruszanie się po Gdyni ułatwiają ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb OzN, niskie krawężniki, podjazdy, miejsca parkingowe, dostosowane toalety.

.
Miejsca atrakcyjne, przyjazne osobom z niepełnosprawnością w Gdyni to między innymi:
 

- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1,
- Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30 (wystawy),
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Plac Grunwaldzki 1,
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Gen. Józefa Bema 26 oraz w sezonie letnim wielka atrakcja – Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie,
- molo w Orłowie,
- Akwarium Gdyńskie
, al. Jana Pawła II 1,
- Domek Żeromskiego
w Orłowie, ul. Orłowska 6 (spotkania z ludźmi kultury, wykłady, wystawy),
- galeria Debiut przy Szkole Plastycznej w Orłowie, ul. Orłowska 8,
- kino Silver Screen,
ul. Waszyngtona 21.

Zespół licencjonowanych przewodników PTTK zaprasza osoby z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku i słuchu, do zwiedzania Gdyni i Trójmiasta. Przygotujemy trasy zwiedzania dostosowane do stopnia niepełnosprawności. Zaprezentujemy Państwu Gdynię, Port i Stocznie, żaglowce i okręty, plaże i przystań rybacką, a także Westerplatte i latarnię morską w Nowym Porcie oraz inne ciekawe i zabytkowe obiekty, dostępne także od strony wody. Poprowadzimy również wycieczki przystosowane do indywidualnych potrzeb turystów, m.in ponownie odwiedzających Trójmiasto szlakiem dawnych wspomnień, lub oczekujących poszerzonych informacji tematycznych.

.

Zapraszamy do Gdyni, miasta realizującego program usuwania barier architektonicznych, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnością i prosimy o kontakt z osobą koordynującą nasze działania w tym zakresie p. Anną Priss, tel. , kom. 602 664 055.

.

Dla osób poszukujących aktywnych form wypoczynku: korty tenisowe – nieodpłatnie dla osób niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej nr 20, ul. Orna, Gdynia Wielki Kack oraz przy Zespole Szkół nr 15, ul. Jowisza 60, Gdynia Chwarzno, kryte pływalnie: przy Zespole Szkół nr 10, ul. Staffa 10 Gdynia Karwiny (oprócz sierpnia) oraz przy Gimnazjum u Jezuitów na ul. Tatrzańskiej 35 (przez cały lipiec do połowy sierpnia), Centrum Sportu i Rekreacji U7, ul. Świętojańska 133, (bowling, bilard).

Do dodatkowych atrakcji należy niewątpliwie:
- dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych tramwaj wodny kursujący na trasie: Gdynia – Hel – Gdynia, Linia 520 oraz Gdynia – Jastarnia – Gdynia, Linia 530. Bilety na tramwaj wodny można nabyć przy Nabrzeżu Pomorskim, al. Jana Pawła II lub w Biurze Obsługi Klienta ZKM w Gdyni, ul. Kilińskiego 16.
- przystosowany  terminal promowy Stena Line Polska sp. z o.o., ul. Kwiatkowskiego 60 oraz dostosowany prom pływający na trasie Gdynia – Karlskrona – Gdynia.


.

Gdynia posiada bogatą bazę dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych:

- hoteli (np. Hotel „Hotton”, ul. Św. Piotra 8; Hotel „Gdynia”, ul. Armii Krajowej 22; Hotel „Nadmorski”, ul. Ejsmonda 2; Hotel „Antares”, ul. Komandorska 59; Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Al. Zwycięstwa 255),

- restauracji (np. „Barrakuda” przy Bulwarze Nadmorskim 10; „La Fortuna” przy ul. Armii Krajowej 9; „La Vita” przy ul. Abrahama 80-86; „Pizza Hut” przy ul. Świętojańskiej 36),

- pubów (np. puby przy Alejce Topolowej),

- sklepów (np. C.H. „Batory” przy ul. 10 Lutego 11; C. H. „Klif” przy al. Zwycięstwa 256).

Ułatwienia w podróżowaniu osób z niepełnosprawnością są skierowane zarówno do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i do osób, które z jakiegokolwiek powodu mają trudności w poruszaniu się.

Osoby mniej sprawne (osoby na wózkach inwalidzkich, osoby starsze, osoby z małymi dziećmi w wózku itd.), które podróżują samodzielnie komunikacją miejską, mogą korzystać z linii komunikacji miejskiej całkowicie lub częściowo obsługiwanych przez pojazdy niskopodłogowe. Osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie korzystać z usług komunikacji miejskiej, oferowana jest możliwość podróży komunikacją minibusową (telefon 58 623 50 78). Przy korzystaniu z niej pasażer może liczyć na wszelką pomoc ze strony kierowcy, np. przy wprowadzeniu wózka do pojazdu.
Niezbędne informacje można uzyskać również w punktach informacji turystycznej dostępnych dla OzN:

- Centrum Informacji Turystycznej: punkt całoroczny, ul. 10 Lutego 24

- Miejska Informacja Turystyczna punkt całoroczny, Hol Dworca Głównego PKP pl. Konstytucji 1

- Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej punkt sezonowy, al. Jana Pawła II  (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego).