„Przygarnij Jerzyka – ODGRYŹ SIĘ KOMAROM!”

.

Czy ugryzł was kiedyś komar? Na pewno. W ciągu ostatnich pięciu lat kilkukrotnie zwiększyła się ilość komarów w Warszawie. Jednocześnie opierając się na danych uzyskanych od ornitologów dowiedzieliśmy się, że zmniejszyła się ilość Jerzyków. Jerzyki to małe ptaszki żywiące się owadami, głównie komarami. Deweloperzy nowych budynków chcąc oszczędzić na funduszach niepozostawianą miejsc lęgowych dla jerzyków (tych maleńkich otworów na poddaszu) również przy ocieplaniu budynków, dla ułatwienia pracy i cięcia kosztów zamyka się istniejące otwory będące gniazdami jerzyków. Ponieważ komary są szczególnie uciążliwe dla osób poruszających się na wózkach, małych dzieci i osób starszych TPSW występuje o działanie na rzecz zwiększenia populacji jerzyków.

.

Akcja jest prowadzona wspólnie z Danielem Łagą, radnym dzielnicy Śródmieście i Zielonym Mazowszem.

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O JERZYKACH.

.

 

 

 

 

 

 

 

2011-09-06

Dzień dobry,

Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie Pani Prezydent i Urzędu Miasta St. Warszawy, a szczególnie Pana Dyrektora Pawła Lisickiego kwestią ochrony Jerzyków.

Ochrona Jerzyków w skali Warszawy to nie jest fanaberia ekologów, ale skuteczny wieloletni program przeciwdziałania plagom komarów.
Równocześnie pozwoli na zaoszczędzenie na opryskach pestycydami pomijając już nawet kwestie niekorzystnego wpływu oprysków na środowisko.

4000 Jerzyków w 2000 budek to 2 mln komarów dziennie mniej w Warszawie, to wszystko przy kosztach ok. 80 tys zł na wieloletnie budki wobec 200 tys na jeden oprysk antykomarowy.

Jeszcze raz dziękujemy i przekazujemy w załączeniu pisma do zapoznania się z dobrymi praktykami stosowanymi przez Urzędy Dzielnic Wawer, Ursus i Wola w ochronie Jerzyków.

Pozdrawiamy serdecznie
Przygarnij Jerzyka – Odgryź się komarom
Marek Sołtys – Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza
Rafał Muszczynko – Zielone Mazowsze
Daniel Łaga – Radny Dzielnicy Śródmieście (PO)

.

UWAGA – OGŁOSZONO KONKURS NA WIEŻE LĘGOWE DLA JERZYKÓW!

Zachęcam bardzo serdecznie do wzięcia udziału w konkursie, szczegóły tutaj.