21 marca 2011  ”Szprycha 2010″

.

W dniu 21 marca 2011 w galerii Apteka Sztuki przy al. Wyzwolenia 3/5, odbyło się kameralne spotkanie z okazji pierwszej rocznicy działalności TPSW. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i którym nie udało się przybyć i wysłali do nas moc życzeń, pozdrowień i ciepłych słów.

***

Na spotkaniu podziękowaliśmy wszystkim osobom i instytucjom, które pomagają nam odnaleźć nasze miejsce w społeczeństwie wolnym od barier, dyskryminacji i wykluczenia.

.

Podziękowaliśmy właścicielom lokali którzy zdecydowali się zakupić rampę do swojego lokalu. Rampy czy podjazdy pokazują, że mamy równe prawo korzystania z niego jak osoby poruszające się sprawnie. Informacje o dostępności ramp w poszczególnych lokalach zostały już zamieszczone na stronie tpsw.pl oraz w niepelnosprawnik.pl  (bazie miejsc dostępnych). Nalepka dostępności danego miejsca powoduje, że nie czujemy się tutaj wykluczeni i dyskryminowani. Oznacza również, że miejsce jest prowadzone przez osobę wrażliwą i rozumiejącą prawo równości.

.

Wręczyliśmy nalepki i certyfikaty dla teatrów warszawskich, które już są dostępne oraz podziękowaliśmy za działanie na rzecz udostępnienia innych obiektów. Zrobiliśmy w lutym, razem z Instytutem Teatralnym, audyt teatrów i przedstawimy krótko wyniki. Człowiek wymaga nie tylko jedzenia i ubrania, ale również zaspokojenia potrzeb intelektualnych. Udostępnienie teatrów i innych miejsc kultury jest krokiem ku zmniejszeniu wykluczenia na tym polu.

http://www.tvp.pl/warszawa/aktualnosci-z-regionu/kulturalne/warszawskie-spotkania-teatralne/4026504

.

Podziękowaliśmy Mediom za wspieranie i przekazywanie informacji – bez mediów niewiele moglibyśmy zdziałać, wolontariuszom za ich bezcenne zaangażowanie. Mówiliśmy o tym co udało nam się już zrobić i jakie mamy plany na najbliższy rok..

..

 

Podczas uroczystości wręczyliśmy statuetki „Szprycha 2010” dla osób które szczególnie zasłużyły się w naszej działalności i na rzecz osób z niepełnosprawnością.

.

 

Wyróżniliśmy:

 

  1. Działacza społecznego – panią Prezes fundacji „Otwarte Drzwi” Annę Machalicę, za działanie na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnością i osób bezdomnych;
  2. Dziennikarza – pana Wojciecha Karpieszuka, za szczególną wrażliwość i przedstawianie społeczeństwu problemy osób z niepełnosprawnością, osób starszych i osób nie radzących sobie w życiu;
  3. Polityka – panią Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, za zmobilizowanie Metra Warszawskiego do zajęcia się sprawą osób poruszających się na wózkach oraz za znaczne zmiany w transporcie miejskim: wymiana autobusów na niskopodłogowe  oraz  zakup 186 tramwajów niskopodłogowych z automatycznymi rampami dla wózków.

 

 

„Szprycha 2010” planowana jest jako wydarzenie coroczne i mamy nadzieję, że stanie się zarówno podziękowaniem czy docenieniem, jak i zachętą do dalszego działania.

.

Na zakończenie spotkania,

odbył się mini recital piosenkarski

znakomitej Grażyny Łapińskiej.

Grażynko dziękujemy za wzruszenia które nam dostarczasz.

 

Po koncercie zaprosiliśmy wszystkich na kawę i ciasta domowej roboty, przygotowane przez Kasię, Agnieszkę i Agę. Było miło i bardzo smakowicie!

.

Było nam bardzo miło gościć Państwa na naszym kameralnym spotkaniu.