****
Niepełnosprawność dziecka dotyka skutkami całej rodziny, ale największe obciążenia dotykają rodziców. Są oni niestety, najczęściej, pozostawieni bez jakiejkolwiek pomocy. Jeżeli dziecko doznaje urazu bądź zaczyna chorować przed osiągnięciem wieku dojrzałego, między rodzicem a dzieckiem rodzi się dużo napięć, konfliktów a nawet agresja. Dlaczego? Gdzie zaleźć pomoc?

Zastanowimy nad sobą, naszymi relacjami, potrzebami i ich realizacją. Porozmawiamy ze sobą, z innymi rodzicami, z osobami z niepełnosprawnością i spróbujemy popatrzeć na wszystko z innej perspektywy. Pomyślmy czy osoba z niepełnosprawnością może być szczęśliwa. Jak to osiągnąć?


Zapraszamy na Spotkania podczas których będziecie mogli nie tylko zajrzeć do ‘samych siebie’ i  wcielić się w rolę swojego dziecka, aby zrozumieć jak ono patrzy na świat, porozmawiać z innymi, podzielić swoimi doświadczeniami i dowiedzieć się sporo na różne tematy, ale równocześnie zasięgnąć indywidualne konsultacje ze specjalistami: fizjoterapeutami, psychologami, lekarzem rehabilitacji, ale także prawnikami czy architektami oraz dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami żyjącymi aktywnie i samodzielnie (także z wykorzystaniem asystenta osobistego, psa asystującego).

 

 

Zajęcia – cykl obejmuje kilka róznych spotkań, które zaprezentujemy podczas organizowanej przez nas i rodziców dziec ze SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni) w Sobieniach Królewskich 25 i 26 maja 2013r.
Szkolenia są dofinansowane przez Urząd m.st. Warszawy, rodzice nie ponoszą żadnych kosztów, z wyjątkiem dojazdu na miejsce spotkań.

Poniżej zamieszczamy planowany typ działań, który zrealizujemy w pełni merytorycznie ale dostosujemy trochę do realiów czasowych konferencji, np robiąc jedno spotkanie wstępne, później rdu-warsztaty, zaś pozostałe punkty drugiego dnia „Weekendu ze SMA-kiem” jako dzialania połączone. Niektóre elementy będziemy zwielokrotniali, ze względu na dużą ilość uczestników.


.

L.p.

Planowany typ działania

1

Spotkanie „Na dzień dobry”: 

„Opowiedz mi swoją historię. Poznaj historię innych rodziców. Porozmawiajmy o tym co nas boli”.

Konsultacje indywidualne.

2

Spotkanie „Poznaj siebie i swój problem”

Spotkanie pozwalające zmierzyć się z problemem, stresem i sobą w formie rozmów ze specjalistą, dramy, ćwiczeń nad sobą.

3

Warsztat „Kaleka czy Cool-awy”

Warsztat o różnych rodzajach niepełnosprawności – poznaj swoje dziecko przez jego niepełnosprawność, filmy, rozmowy z ekspertami: osoby z niepełno sprawnościami: ruchowa, wzroku, mukowiscydoza, itd. „Zobacz, inni też mają problemy, naucz się znajdować siłę a nie słabość w niepełnosprawności”.

Prezentacja różnych rodzajów pomocy, m.in psa asystującego.

4

„Wyjdź z domu, uśmiechnij się”

Wspólny spacer rodziców z dziećmi, później rozmowa podsumowująca i plany na przyszłość. 

Propozycja utrzymania kontaktów i stworzenia grupy wsparcia na FB (wzajemnej pomocy).

Konsultacje indywidualne.

 

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

p class=”MsoNormal” style=”text-align: justify; line-height: 150%;”