2011-12-11 Prezentacja książki „Kaleka czy COOL-awy” oraz krótkich filmów prezentujących sylwetki aktywnych osób z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ
.
.
.

2011-12-2 Wiecha w budynku gdzie powstanie pierwsze mieszkanie chronione
WIĘCEJ
.
.
.
.

2011-11-30 Konferencja TPSW: limitowany KALENDARZ 2012, WYSTAWA – wernisaż prac Andrzeja Wiktora.
WIĘCEJ
.
.
.
.

2011-11-28 Zakończenie akcji edukacyjnej „Kaleka czy COOL-awy”.
.
.
.
.
.
2011-11-24 Na uczelni Łazarskiego odbyło się spotkanie TPSW ze studentami.
WIĘCEJ

.
.
.
.

 

2011-11-22 Czwarte spotkanie koalicji na rzecz równych szans.
.
.
.2011-09-17 OFIP – VI edycja – WIĘCEJ

.

..


 

.
2011-09-15 Kilka słów o dyskryminacji, miejscu OzN w społeczeństwie i relacjach międzyludzkich.
– Festiwal Sztuk Integracji. – Audioteka na Bielanach. Lider spotkania – TPSW. Gość specjalny, pedagog Agnieszka Pietruszka (prelekcja). Wykład na temat stosunków między OzN a osobą sprawną.

.

.

.

.

2011-09-13 Rozpoczęcie programu Edukacyjnego – szczegóły w dziale Programy.

Zobacz też nasze wykłady.Więcej tu.

.

.

.

.

 

2011-11-07 TPSW i zielone Mazowsze zorganizowało akcje przeglądu wszystkich podnośników przy wiaduktach nad ulicami. Marek Sołtys i Rfał Moszczynko sprawdzili 3 nowe przejścia. Na 13 wind działała tylko 1 winda. Składamy gratulacje ZDMowi że udało im się utrzymać sprawność AŻ jednego podnośnika.
.
.
.
2011-09-06 panel organizacji międzynarodowej Habitat for Humanity w Europejskim Pawilonie Wolontariatu.

Mówiliśmy o wspólnie przygotowywanym projekcie mieszkaniowym oraz problemach osób niesamodzielnych. TPSW jest autorem projektu ‚Alternatywa dla DPS-ów”

..

.

.

2011-09-01 – Uratuj Jerzyki! – Odgryź się komarom! :) WIĘCEJ

.

.

.

.

.
2011-08-17 – Europejski Pawilon Wolontariatu.
WIĘCEJ.

 

.

.

 

2011-08-28 – III Parada Labradorów.
WIĘCEJ

.

.

.

,

.


2011-08-22 ZTM rozpoczyna nową akcję „Przyjacielu ustąp miejsca” ws osób z niepełnosprawnością.

WIĘCEJ.

.

 

2011-08-18 Seminarium nt przełamywania barier. Seminarium porównujące strategie w Norwegii i Polsce (Bergen i Warszawa). Więcej.

.

.

.

.

2011-08 kręcimy film i jedziemy na wakacje :) Pozdrawiamy.

.

2011-07-12 Przegląd kładek na ul. Ostrobramskiej i Grochowskiej (przy Marsa).

Nieczynne podnośniki, dostępne jedno przejście przez ulicę (na całej długości!), niedostępne przystanki przy przyczółku Grochowskim. Porażka! WIĘCEJ.

.

.

.

2011-07-01 TPSW & Pomóżmy Razem – porozumienie o współpracy.

1 lipca 2011 roku Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza zostało partnerem merytorycznym programu społecznego „Pomóżmy Razem” realizowanego przez Agencję Euro RSCG Sensors (Koordynatora programu) na zlecenie firmy Kimberly – Clark.

 

.

.

2011-06-24 Padł następny krawężnik! Po naszych interwencjach poprawiono następne krawężniki: nie ma już problemu na: 1. wyjazd z Polnej przy metro Politechnika, 2. przejściach przy ul Belgradzkiej, 3. ulica dojazdowa na wiadukt Poniatowskiego z Wisłostrady (jezdnia północna), 4. wysepce na skrzyżowaniu Złotej z Emilii Plater, 5. korzystaniu z przystanku autobusowego na Placu Bankowym w kierunku Centrum. Przy remoncie Świętokrzyskiej ZDM zadbało o wylewki na tymczasowym przejściu np. przy Marszałkowskiej. Dziękujemy! i będziemy przypominali się z następnymi. :)

.

2011-06-21 konsultacje ZDM ws wymiany nawierzchni chodników na alejach Jerozolimskich - remont niebawem. Bardzo żałuję, że nie zaplanowano, przy okazji, udostępnienia skrzyżowania Jana Pawła II i Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi.

TPSW wnioskuje o skrzyżowania w poziomie jezdni lub tam gdzie jest to niemożliwe – ścieżki rowerowe z możliwością wjazdu na nie wózkami. Takie ścieżki umożliwiłyby udostępnienie przystanków i zlikwidowałyby problem niedostępnych przejść podziemnych.

WIĘCEJ.

.

 

2011-06-16 ZDM Story. ZDM wymyśliło:

1.zepsute podnośniki nie remontować…

2.na schodach np przy dworcu Centralnym ułożyć podwójne szyny rynnowe i to powinno umożliwić wjazd osobom poruszającym się na wózkach i z wózkami. Może samobójcom i chcącym narażać swoje dzieci – tak! Pozostałym, nie! To porażka i kpina. WIĘCEJ.

.

2011-06-08 Audyt Ogrodu Zoologicznego. Wybraliśmy się wspólnie z Patrycją Dołowy z Fundacji MaMa zobaczyć co zmieniło się od ubiegłego roku (od jesieni 2010). Okazuje się, że trochę zmian jest. Zapraszam po szczegóły WIĘCEJ. Wiem, że to nie koniec prac, planowane są następne działania.

Zapraszamy do zwiedzania ZOO, to rewelacyjne miejsce odpoczynku z bardzo miłym parkiem. Osoby z psami asystującymi i przewodnikami są mile widziane, zwierzęta powoli przyzwyczajają się do nowych odwiedzających i są nimi dość mocno zainteresowane. Polecam lamy spacerujące za labradorami :)

.

2011-06-07 ZForum Warszawskich Organizacji Pozarządowych.

Spotkanie zorganizował SISKOM. Zaproszone organizacje to m.in. Fundacja Mama, Zielone Mazowsze, Moja Białołęka.

Więcej szczegółów po kliknięciu na obrazek.

Nasza prezentacja: warszawa dla kulawych (klikaj dwukrotnie)

..

.

.

2011-06-02 spotkanie z przedstawicielami przewoźników kolejowych. TPSW zaproponowało stworzenie strony internetowej dla pasażerów poruszających się na wózkach i z wózkami. Jesteśmy w trakcie jej realizacji. Na stronie powstanie mapa połączeń międzymiastowych. Chcemy zgromadzić informacje o trasach obsługiwanych przez przystosowane pociągi. Zaproponowaliśmy wprowadzenie oznakowań dla wagonów mających podnośniki i wagonów do których trzeba wnieść osobę na wózku (ale w którym jest przewidziane miejsce dla wózka). Przeprowadziliśmy już rozmowy z przedstawicielami PKP Intercity i Kolei Mazowieckich.

.

.2011-05-31 Rozmawiamy o współpracy między TPSW a Pomóżmy Razem. Audycja w Radio dla Ciebie. WIĘCEJ

..

.

.

..

 

 

 

2011-05-31 Wybory 2011 – a jedna da się coś zrobić!

Uchwalona została ustawa o dostosowaniu wyborów do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Umożliwi ona osobom niewidomym używanie podczas głosowania nakładek na karty do głosowania z alfabetem Braille’a.

Ponadto ustawodawca zapewnił osobom niepełnosprawnym prawo głosowania korespondencyjnego.

WIĘCEJ.

.

.

 

.

2011-05-24 Akcja Rozdroże. Zbudowane w latach Soc-Warszawy z myślą wyłącznie o sprawnych przodownikach pracy. Zapomniano o kobietach pchających wózki z dziećmi, osobach starszych czy mających problemy z poruszaniem się po schodach, rowerzystach czy wreszcie osobach z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach. Od Pragi do Politechniki 6 przystanków, pod rząd, z których albo na które nie ma szansy dostania się w sposób bezpieczny – pozostaje nam przebijanie się ulicą.

WIĘCEJ (zdjęcia, tekst i film; link do artykułu na ten temat)

.

2011-05-22 Pismo do ZTM i Metra Warszawskiego. Minęło ponad 14 miesięcy od rozpoczęcia rozmów dot dostępności metra dla osób poruszających się na wózkach i…

czytaj pismo.

.

2011-05-21 Dni SGGW.

Na szczęście dopisała nam pogoda i udało się nie tylko przeprowadzić pokaz Assistów (Spajka i Kankana), ale również porozmawiać z wieloma osobami. Jestem po raz pierwszy na Dniach SGGW, nie potrafię więc porównać z ubiegłym rokiem, ale wg mnie frekwencja była spora. Część osób przechodziła obojętnie, część brała ulotki albo robiła sobie zdjęcia z psami, część jednak zadawała dużo pytań. Mam wrażenie, że zwiększa się świadomość i wiedza ale i ciekawość tematu.

POKAZ SLAJDÓW Z IMPREZY

.

2011-05-18 Wystawa Sprzętu Rehabilitacyjnego w Ursynowskim Ratuszu. Zostaliśmy zaproszeni aby opowiedzieć trochę o sobie i zaprezentować psa asystującego na filmie i na żywo. Udało się w pełni. Na wystawie sprzęt dla sensoryków (specjalne okulary, sprzęt powiększający, możliwość sprawdzenia słuchu i in.), wózki i m.in. Handbike’i Carbonbike’a. Można było spróbować się na każdym sprzęcie. Warto było przyjść. Podziękowanie dla Wojtka Malesy za organizację imprezy.

 

2011-05-17 „Akcja” na Emilii Plater. Mimo niedawnego oddania, po remoncie, Emilii Plater, miejsce to wcale nie stało się super przyjazne osobom poruszającym się na wózkach, z wózkami czy rowerzystom. 8 cm progu na obniżonym przejściu, pominięcie istnienia wózkowiczów na tymczasowym przejściu dla pieszych (tymczasowe, czytaj ponad pół roku). -stan z 26 IV 2011.

ZOBACZ FILM

.

 

2011-05-14 Akademia Psa i Kota w Łodzi. Dzień z Pomocną Łapą, happening w galerii handlowej Manufaktura.

2011-05-22 dzień naszych planowanych happeningów w Łodzi. Ruszamy pokazać psy pracujące na rzecz wózkowiczów, pospacerować po ulicach, zrobić kilkanaście pokazów, akcji i zaprosić Łodzian do współpracy.

Miłą wiadomością jest, że prowadzimy (TPSW) rozmowy w Łodzi na temat powstania oddziału terenowego szalonych wózkowiczów. W czerwcu wybieramy się w tej sprawie do Poznania..

.

,2011-05-09 „Poniatoszczak” - nowa akcja TPSW, prowadzonej wraz z SISKOM (Adam Zając) i Masą Krytyczną (Rafał ‚Raffi’ Muszczynko.

Jest to obiekt z cyklu: „stop Non-Schodowcom”, a jak się okazuje jest TEŻ nieprzyjazny rowerzystom. Występujemy wspólnie w tej sprawie do władz Warszawy.

Pozdrowienia dla „koalicjantów’ ulicznych, zapraszam na nowy film (zdjęcia – 27 IV 2011). ZOBACZ.

Zapraszam również na raport Rafała Muszczynko z Zielone Mazowsze. CZYTAJ.

 

 

 

 

2011-05-05 Dzień Walki z Dyskryminacją OzN – przesuwamy nasz happening na inny dzień, z powodu pogody (zimno) – osoby uczestniczące obawiały się o zdrowie. Spotkamy się gdy w nocy będzie więcej niż 2 stopnie :) Poza tym, nasze działanie realizujemy przez cały rok a nie tylko od święta. Prosimy o wyrozumiałość!

ps. Jednocześnie pytanie do Metra (wysłałem dzisiaj pismo) – co dalej z naszymi rozmowami i obietnicami: ze strony Metra Warszawskiego jakby przycichło…

ps2. 11 marca br, po nieudanej próbie dostania się na konferencję (patrz niżej), wysłałem pismo do Wojewody. Do dzisiaj czekam na odpowiedź.

.

2011-04-29 Konferencja ‚SEMINAR ON DISABILITIES’ w Uczelni Łazarskiego w Warszawie, z udziałem (wykłady) gościa z Kataru Dr. Khalid Ali Al Noami przewodniczącego Stowarzyszenia Human Rights w zatoce Perskiej, Rektora Uczelni Pana Juliusza Madeja, ministra ds OzN Jarosława Dudy, przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Wojciecha Soczewicy, posła Marka Plury i prezesa TPSW Marka Sołtysa. W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. WIĘCEJ.

 

 

.

2011-04-11 Spotkanie dotyczące podpisania przez Warszawę Deklaracji Barcelońskiej!!! (Ratusz, sala 117)

TPSW zabiega od ubiegłego roku o podjęcie działań przez Warszawę, zbliżających nas do podejmowanych przez inne miasta europejskie i stolice innych Państw. Na wniosek TPSW, złożony przez KDS ds OzN, miasto zorganizowało spotkanie. Są przesłanki mówiące, że może nawet z końcem tego roku Warszawa byłaby skłonna podpisać Deklarację. oczywiście wiąże się to z wieloma deklaracjami miasta, które mimo, że nie budzą żadnych sankcji w przypadku ich niedotrzymania, są obietnicą kompleksowego działania i takiej polityki miasta, aby znalazło się miejsce i dla nas.

WIĘCEJ + MEDIA

 

 

2011- 04-02 Ulgi w podatkach (odliczenia w PIT) na psa asystującego.

Czytaj więcej w dziale o psie asystującym/pies asystujący w prawie.

W dziale znajdziesz też informacje na temat psów asystujących:

„Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób

niepełnosprawnych”

Zajrzyj też do działu: Pod Wrażeniem – może znajdziesz tam kogoś na kogo warto oddać swój 1% (mu jeszcze nie możemy w tym roku).

.

2011-03-29 Konferencja nt sytuacji dzieci z niepełnosprawnością.

„Potrzebny jest zintegrowany system pomocy medycznej, edukacyjnej i socjalnej, skierowany do rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci” – uważają uczestnicy konferencji na temat sytuacji takich dzieci, która odbyła się w Sejmie.

Zorganizowały ją Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Fundacja „Promyk Słońca”.

.

..

2011-03-21 „Szprycha 2010″Pierwsza rocznica naszej działalności oraz wręczenie SZPRYCH. Podsumowanie tego co zrobiliśmy i tego co planujemy. Podziękowania dla restauratorów, dziennikarzy, teatrów i współ-działających. Prezentacja nowych filmów i koncert Grażyny Łapińskiej.

WIĘCEJ TU

>

2011-03-19 „Psia Kupka” - zakończenie edycji spotkań na temat utrzymania czystości w miastach oraz informacje o psach asystentach. Pokazy.

Mimo słabej pogody (haha – ale to delikatnie ująłem), frekwencja była całkiem niezła. Przy naszym stanowisku odbyła nawet zażarta dyskusja czy psy asystujące są psami smutnymi… Proszę Państwa, pies gdy nosi marynarę i pracuje, jest skupiony. Gdy ma już wolne i lata z piłką w zębach, jest najzwyklejszym psem. I temat do przemyślenia: „Który pies jest szczęśliwszy: czy ten co siedzi 10 godzin zamknięty sam w domu bo właściciele są w pracy, czy ten co spędza cały czas ze swoim panciem?

.

 

2011-03-17 Spotkanie dotyczące Starówki i Ratusza pod względem osób z niepełnosprawnością. Warszawa opracowała plan dla UNESCO – Starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. W planach trasy spacerowe, most pieszy do zoo ze starówki, winda między podzamczem a skarpą. Na czwartkowych warsztatach zapoznaliśmy się z Norweskim audytem starówki i ratusza oraz mówiliśmy o przystosowaniach dla osób z niepełnosprawnością. Prowadzenie Stołeczny Konserwator Zabytków i biuro.

.

 

 

 

2011-03-11 Konferencja: „Jak nie DPS to co?” – Ratusz Warszawski, skrzydło Wojewody, pokój 259. Mimo zaproszenia na konferencję nie mogłem wziąć udziału. Konferencja była w sali niedostępnej dla wózków – aby się na nią dostać musiałbym pokonać pół piętra schodów! Dziękuję za przypomnienie o barierach i dyskryminacji!

ps. wysłałem pismo do wojewody (obrazek) – jestem ciekaw czy odpisze.

.

.

 

>

2011-03-10 Metro zdecydowało się na zamocowanie bąbli i żółtych pasów dla niewidomych na skrajach peronów. Do końca wakacji mają być zamontowane na całej I linii metra. Nareszcie! Mam nadzieję, że tym razem nie stanie ‚coś’ na drodze aby sprawę doprowadzić do końca.

(mapka – źródło Metro Warszawskie)

W naszych sprawach (rampa, wyświetlacze) nastąpiły chwile ciszy… Zapukamy do Metra zaraz po Świętach!

.

2011-03-03 konferencja Polityka Miejska, z udziałem prezydenta Gdyni p. Wojciech Szczurka. Organizatorzy: bielecki pl i Instytut Sobieski.

.

.

.

 

.

2011-02-25 – spotkanie z cyklu „Warsztaty Kultury” w Lublinie. Spotkanie z Szalonym Wózkowiczem, oraz koncert Grażyny Łapińskiej, są realizowane w ramach projektu „Drogi do kultury” – programu włączania w życie kulturalne Lublina osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – w tym również osób z niepełnosprawnością.

WIĘCEJ

WIĘCEJ2.

.

2011-02-24 – konferencja w Instytucie Teatralnym ws XXX/XXXI Warszawskich Spotkań Teatralnych i audytu teatrów warszawskich.

 

WIĘCEJ

W konferencji wzięli udział:

+ Marek Kraszewski, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy,

+ Maciej Nowak, Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego,

+ Henryka Krzywonos-Strycharska, honorowa patronka małych Warszawskich Spotkań Teatralnych,

+ Jacek Kopciński, redaktor naczelny Miesięcznika „Teatr”

+ Marek Sołtys, prezes Fundacji Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.

 

 

.

2011-02-22 – spotkanie ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków Warszawy, Panią Dyrektor Ewą Nekanda-Trepką, ws Powiśla i Mostu Poniatowskiego.

.

2011-02- 16 i 17 – Audyt teatrów warszawskich. WIĘCEJ

Powszechny, zdecydowanie, najlepiej ocenionym teatrem pod względem dostępności.

.Bardzo miło, że Instytut teatralny z Maćkiem Nowakiem na czele, zdecydował się zaprosić nas do oglądania spektakli. Dla wielu osób, jak wierzę (i wiem z rozmów), będzie to jedno z pierwszych wyjść do teatru.

.

 

 

2011-02-08 – Dyskryminacja Osób z Niepełnosprawnością. Referat w KDS z pokazem. PATRZ MATERIAŁY.

Osoby zainteresowane pokazem slajdów z referatu, proszę o kontakt.

.

.

.

.

2011-01-18 oraz 25 – Spotkania ws nowo powstających mieszkań treningowych przy ulicy Powązkowskiej 44b – dla osób z problemami poruszania się. WIĘCEJ

Obok plan mieszkania – miło mi, że zostałem poproszony o uwagi i mieszkanie powstaje pod ‚mój’ plan. Będzie przeznaczone dla 5 osób uczących się samodzielności po ‚wskoczeniu’ na wózek. Każdy będzie miał własną łazienkę, kuchnia i duży pokój będą wspólne. Oby więcej takich mieszkań!

.

2011-01-17 – Wręczenie nagrody STOŁEK 2010. Bardzo miłym akcentem było równoczesne wręczenie „nagrody dla pomocnika” – w postaci ogromnego worka z karmą dla Spajka!

zobacz WIĘCEJ.

-

.

.

 

 

2011-01-14 – ZTM:już 80% autobusów w Warszawie kursujących w dni robocze to pojazdy niskopodłogowe (dostępne): 1240 na 1550 w godzinach szczytu. W weekendy 100% autobusów dziennych jest niskopodłogowych (823)! Super! Gorzej to wygląda nocą. Zwracamy się do ZTM o wyszczególnienie w rozkładach jazd niskopodłogowych nocnych, abyśmy mogli zaplanować sobie powroty.

.

2011-01-14 i 15 – Szkolenie antydyskryminacyjne programu pilotażowego dla m.st. Warszawy pt. Warszawa Różnorodna..

Nie zdajemy sobie sprawy jak często dyskryminujemy inne osoby, jak łatwo ulegamy stereotypom i na podstawie jednej cechy szufladkujemy. Ogromnie ważne szkolenie w moim życiu. Myślę, że powinno ono znaleźć się w obowiązkowym programie już na poziomie szkoły średniej.

y jak

2011-01-07 – PKP w rozmowie z TPSW: Na Dworcu Śródmieście montują windę dla wózkowiczów. Na Centralnym udostępniają windę z poziomu hallu głównego, a poziom niżej pojawi się kilka ramp. Zrozumieli!

Przypominamy nasze propozycje w tej sprawie z początku 2010 roku (złożone na konferencji ws transportu) WIĘCEJ.

oraz opis Dworców z filmami i raport o komunikacji. > WIĘCEJ<

.

.

 

 

2011-01-04 – Nowe zdjęcia z urodzin Akademii 4 Łap. Zapraszam.

Niesamowite miejsce, niesamowite prowadzące go dziewczyny i niesamowici goście. Nie za często, kilka miesięcy po spotkaniu, czuje się atmosferę miejsca – a ja tak mam gdy myślę o nich. Mimo zimna, mino ciężkiej pogody, mimo zasp i śniegu, czuję, że warto było tam być i że to był ważny wyjazd w moim życiu. Dziękuję za niego!

..

.