Skrzyżowanie Al.Jerozolimskich i Jana Pawła II, obok dworca Centralnego. Nowoczesny przejazd nad ulicą i przejście podziemne dla warszawiaków pod ulicą. Przejście, ale nie dla wszystkich – zupełnie pominięto osoby na wózkach jakby było to skrzyżowanie ‚dozwolone’ tylko dla chodzących: nikt nie przewidział podnośników. Jeśli chcemy je pokonać musimy wjechać na ulicę i poruszać się między samochodami. Objazdy, aby je ominąć są naprawdę daleko. Bardzo szkoda, że na przeciwległych (skrajnych) brzegach skrzyżowania nie ma podjazdów dla wózkowiczów. Bardzo skróciłoby to czas przebywania na ulicy wózkowiczów i podniosło bezpieczeństwo (niewielkim kosztem). Wiem, że to tymczasowe rozwiązanie ale i tak apeluję do władz o wzięcie go pod uwagę!
Podczas kręcenia filmików towarzyszył nam dziennikarz Życia Warszawy – oto jego relacja:
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/452469_Szalony_Wozkowicz_filmuje_Centralny.html

Rok 2015
Kiedy jadę ulicami Warszawy, czasem czuję się jakby to nie było miasto dla mnie, ale tylko dla chodziaków. Podziemne przejścia, podnośniki zamiast wind, moc barier i bezdusznego niezrozumienia -ludzie nawet nie zauważają problemu dopóki… dopóki nie złamią nogi, nie próbują pospacerować z wózkiem dziecięcym albo się nie zestarzeją. Wtedy zaczyna się płacz i narzekanie…
Nie chcę narzekać wtedy, zależy mi, aby to miasto było dostępne już niedługo dla mnie, dla ciebie, a nawet dla tej bezlitosnej urzędaski i obojętnego przechodnia co patrzy na ten tekst z politowaniem…


5 maja: TAK dla przejścia naziemnego!
Happening na skrzyżowaniu Jana Paqła i Jerozolimskich bardzo nam się udał. Razem z Zielone Mazowsze i zaproszonymi gośćmi przeszliśmy w eskorcie policji rozkładając pasy… Zwykle muszę sam przemyskać między samochodami, wśród klaksonów i z duszą na ramieniu, tym niebezpiecznym przejściem. Przedstawiciele Miasta i ZDM-u schowali się w podziemiu i nie przyszli… Szkoda. Petycję z podpisami ponad 1200 osób wręczymy Pani Prezydent.
Dziękujemy wszystkim którzy nas poparli i poprą jeszcze , przybyłym gościom na kółkach (MaMy, Rowerzyści) i nogach. Mediom.
To ważne miejsce w stolicy i powinno być dostępne dla wszystkich.
Ps.dla malkontentów: Ruch uliczny i tak się zatrzymuje na światłach, będzie więc bezpieczniej i bardziej europejsko, ale nie bardziej zakorkowanie. Jak kupcy zaproponują coś ciekawego w swoich sklepikach, to i tak tam zejdziemy. Ale Warszawa, przede wszystkim, jest dla ludzi.

6 maja: SUPER INFORMACJA – Jak się właśnie dowiedziałem, główny Inżynier Ruchu m.st. Warszawy, Pan Galas, oznajmił, że możliwe jest wytyczenie przejść na rondzie Czterdziestolatka, czyli na skrzyżowaniu Jana Pawła i Jerozolimskich – tam, gdzie wczoraj współorganizowaliśmy happening.
Cztery przejścia – jedno obok Emill Plater tak by udostępnić przystanek, dwa jak wczoraj wędrowaliśmy i jedno, zaproponowane bliżej Chmielnej. Wg Pana Inżyniera nie wpłynęło by to na pogorszenie płynności ruchu samochodów i komunikacji miejskiej a nam umożliwiłoby przekraczanie tego trudnego miejsca.
Pani Prezydent, teraz sprawa w Pani rękach! Reszta zależy od Miasta!
 
 
12.05.2015 – Zebra dla Pani Prezydent na dobrą wróżbę powstania zebr czyli przejść dla pieszych na Rondzie Czterdziestolatka. Jednocześnie złożyliśmy z Aleksandra z Zielone Mazowsze peetycję w tej sprawie podpisaną przez 1200 osób. Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom i sympatykom naszego happeningu z 5 maja!

 
 
 
 
 
 

Więcej info:

http://warszawa.tvp.pl/19966718/07052015

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/wladze-warszawy-obiecuja-przejscia-naziemne-przy-centralnym-49083.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17867227,Rondo_Czterdziestolatka__Wyjdzmy_w_koncu_z_korytarzy.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17864354,Rondo_Czterdziestolatka_z__zebra___Na_razie_na_chwile.html
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,rozwineli-przejscie-przy-centralnym-tak-walcza-o-pasy,167227.html
http://radiokolor.pl/wiadomosc/3100/sami-zrobili-przejscie-przy-centralnym-walka-o-pasy-trwa/
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17872040,Rondo_Czterdziestolatka__ratusz_zmienil_zdanie___Tak_.html
http://warszawa.tvp.pl/19966718/07052015