Warszawa, 8.04.2010. Konferencja MaMa & TPSW. Fragment raportu i komentarze dotyczące dworców.

/ na dole strony komentarz z 23.01.2012 – Remont po polsku, czyli co mamy z obietnic/

*

Spotkanie rozpoczęliśmy od spaceru po Dworcu Centralnym. Pokazaliśmy dziennikarzom i gościom w czym tkwi problem osób poruszających się z wózkami i na wózkach.

 

 

Nie - dla wózków! -fot.: P.Stanisławski/Integracja

Schody, schody, schody... -fot.:P.Stanisławski/Integracja

Spacer rozpoczął się na holu głównym gdzie zaprezentowaliśmy podnośniki schodowe, dalej zjazd windą na niższe poziomy, próba skorzystania z toalety, dojście do schodów prowadzących do WKD i Dw. Śródmieście. Pokazaliśmy ruchome rampy zjazdowe na perony, powiedziałem o rampie wjazdowej do pociągu i plusach Dworca (a jednak!).

Pokazaliśmy też schody,

które uniemożliwiają wózkowiczom wydostanie się na przystanki.

o

Konferencja odbyła się w pobliskich Złotych Tarasach.  (patrz: filmy i aktualności na temat dworców w dziale => Dworce Warszawskie).

Na potrzeby kampanii powstały raporty dotyczące problemów poruszania się z wózkiem i na wózku po terenie głównie Warszawy.

o

Dworce:

1. Dworce – Na sześć głównych dworców Warszawy: cztery mają wejścia powyżej poziomu ulicy, trzy mają podjazdy dla wózków; ale już tylko dwa z sześciu mają podjazdy na perony.

Jedynie na dwóch dworcach są przystosowane toalety, na pozostałych są one zbyt małe, mają za wąskie drzwi, często wchodzi się do nich po schodach.

Tylko jeden dworzec ma perony dostosowane do wysokości poziomu podłóg pociągów niskopodłogowych.

Najgorszy pod względem liczby barier architektonicznych jest dworzec Warszawa Wschodnia. Większość utrudnień, które dokumentuje TPSW na swoich filmach, łatwo można zlikwidować. - Dworzec Centralny, po pewnych przeróbkach mógłby być całkiem znośnym dworcem. Wnioskujemy jeszcze o lepszą informację o poruszaniu się po dworcu, np w formie broszurki dostępnej przy drzwiach i punkcie informacyjnym.

2. Szybka Kolej Miejska – na wielu stacjach nie ma toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ani pomieszczeń, w których można przebrać lub nakarmić dziecko albo wogóle budynku dworca.. Nie wszystkie stacje mają podjazdy lub platformy  (w  Warszawie jedynie dworzec Powiśle, ale platforma schodowa jest tragiczna) , którymi można się dostać na perony dworcowe; większość peronów nie jest dostosowana do poziomu podłóg pociągów niskopodłogowych. Za to słowa uznania należą się nowym składom z rampami – patrz film).

3. Warszawska Kolei Dojazdowa – WKD – niedostępna dla osób na wózkach, a rodzicom z wózkami jest ciężko, ponieważ do wnętrza pociągu prowadzą trzy wysokie schodki i wąskie przejście.

o

 

o

Rzecznik PKP S.A. Michał Wrzosek powiedział: - Zdajemy sobie sprawę, że dworce nie są przystosowane dla wózków. Wkrótce zaczną się remonty na Centralnym, Wschodnim i na Dworcu Stadion. Absolutnym priorytetem będzie likwidacja barier. – Zapewnił, że raporty nie trafią na dno szuflady.

Zwrócił jednak uwagę, że: - wyeliminowanie wszystkich utrudnień nie będzie proste, ponieważ kto inny odpowiada za dworce, kto inny za perony, a kto inny za pociągi. Dodał także, że to, co dla jednych jest udogodnieniem, dla innych może być utrudnieniem, czego przykładem są wypustki przy krawędziach peronów, instalowane z myślą o niewidomych, jednak przeszkadzające osobom na wózkach. (TPSW: my nie mamy takich spostrzeżeń, a rozumiejąc ich przydatność jesteśmy bardzo ZA!)

o

Umówiliśmy się, że w najbliższym tygodniu TPSW złoży swoje konkretne propozycje dotyczące Dworca Centralnego. Następne Dworce w dalszej kolejności.

Miło nam również poinformować, że zostaną wymienione podnośniki schodowe łączące dworzec z holem głównym Dworca.

o

TPSW ponownie zgłosiło swój akces do prowadzenia (z wszystkimi zainteresowanymi) wszelkich konsultacji dotyczących osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach.

21 styczeń 2012

Z ogromną przykrością stwierdzamy, że sytuacja po dworcu niewiele poprawiła się a obietnice pozostały obietnicami.

 

2012-01-23 Happening na Dworcu Centralnym. Znów nabijają nas w butelkę – winda do wożenia bagaży jest, windy do wożenia osób na wózkach, matek z dziećmi i osób starszych – nie ma. Na co wydano 50 mln? Miało być jak w europie… a tu znowu Remont Po Polsku. Wstyd. Jeśli chcemy skorzystać z tej windy, powinniśmy zgłosić to 48 godzin wcześniej… Czy chodzący też? A wystarczyło zrobić windy z automatycznym przywołaniem. O ile wiem takie windy istnieją…  

 

fotorelacja: https://plus.google.com/photos/102181544159442148928/albums/5700833744977556897

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/522762,Dworzec-po-remoncie-nie-dla-wozkow-To-skandal

http://www.rdc.pl/?/aktualnosci/aktualnosci/niepelnosprawni_na_wozkach_i_rodzice_z_wozkami_testowali_dworzec_centralny

http://fakty.interia.pl/wiadomosci/mazowieckie/warszawa/news/absurd-na-dworcu-centralnym-w-stolicy,1750190,3319

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,11000809,Centralny_jak_u_Barei__zamow_winde_48_godzin_wczesniej.html