Wybory Prezydenta Warszawy i radnych 2010.

***

Zaproponowaliśmy kandydatom na prezydenta Warszawy, z PO, PIS i SLD, spacer wózkiem po Warszawie. Zaproponowaliśmy zobaczenie miasta naszymi oczyma i uwrażliwienie się na nasze problemy. Co z tego wyszło? Zapraszamy na dokładniejsze fotorelacje na podstronach.

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ ZE SPOTKANIA:

*************************************************************************************************

*Pani Hanna Gronkiewicz Waltz, PO – spotkanie na konferencji TPSW i MaMa ws komunikacji i przestrzeni publicznej pod kątem osób poruszających się na wózkach i z wózkami. Na spacer umówiliśmy się po wyborach. WIĘCEJ

.

.

*Pan Czesław Bielecki, popierany przez PIS. – spotkanie 26 X 2010, spacer 3 XI 2010 - WIĘCEJ.

.

.

.

*Pan Wojciech Olejniczak, SLDspacer po Powiślu 18 XI 2010. Zdecydowaliśmy, że trzeba pokazać Warszawę poza centrum, Warszawę, której nie odwiedzają prominenci i goście zagraniczni. Warszawę ogromnie trudną dla wózkowiczów, niewidomych, matek z dziećmi i osób starszych. – WIĘCEJ.

 

***

Miło nam powiedzieć, że na apel zareagowali również kandydaci do władz samorządowych na poziomie dzielnic.

..
W ramach takiego spotkania rozmawialiśmy o problemach osób na Powiślu. RELACJA.. (spacer z Panem Edwardem Ksawerym Sas Łukomskim oraz Panem Maciejem Kanią, kandydatami z listy SLD).

.
Na Ursynowie spotkaliśmy się z Panem Wojciechem Malesą, kandydatem z listy PO nr 4  na radnego do Sejmiku Mazowieckiego. Pan Wojciech wzbudził moją sympatię i zainteresowanie, ponieważ będąc osobą niewidomą jest o wiele bardziej wyczulony na sprawy osób z niepełnosprawnością. Zresztą działa na terenie  Ursynowa, jako osoba odpowiedzialna za taką tematykę, już od kilku lat.

.
Ponieważ TPSW jest apolityczne a jedyną partią jaką popieramy jest Partia Wózkowiczów , zapraszamy do rozmów, spotkań i spacerów kandydatów ze wszystkich ugrupowań.  Zależy nam na uwrażliwianiu ludzi pod kątem OzN. Niemniej z wielką sympatią przywitałem osobę niewidomą w tych wyborach. Oby więcej takich! Jeśli wiecie Państwo o kandydatach z terenu Warszawy i poruszających się na wózkach, bardzo proszę o informacje.

***

Nasze zaproszenie przesłane kandydatom:

o

0

0

ZAPROSZENIE.

o

Wierząc, że leży na sercu dobro wszystkich mieszkańców Warszawy pragnę zaprosić na wspólny spacer, z wózkowiczami i innymi osobami z niepełnosprawnością oraz z matkami z dziećmi, po ulicach naszego miasta, aby osobiście pokazać jak to wygląda naszymi oczami. Myślę, że o wiele łatwiej będzie nam wtedy rozmawiać o naszych problemach.

*

Oto najważniejsze z nich:

1. Rzecznik praw osób niepełnosprawnych: powinien składać się z 3-ch osób: niewidomej, głuchoniemej i poruszającej się na wózku.

- decyzją rzecznika lub jego pełnomocnika winny być zatwierdzane wszelkie pozwolenia na nowe inwestycje! Uniknęlibyśmy nowych barier.

2. Brak przestrzegania umów międzynarodowych (unijnych) mówiących o udostępnianiu lokali, likwidacji barier istniejących oraz uniemożliwiających ich tworzenia (wydawanie pozwoleń na powstanie lokalu niedostępnego)

- remont nawierzchni starówki bez zadbania o umożliwienie nam wejścia do niektórych chociażby lokali

- nowe przejścia uliczne budowane bez pamiętania o podjazdach

- sprawa ronda Dmowskiego (fatalne windy, konieczność poruszania się między samochodami) – patrz film na stronie TPSW.pl

- sprawa skrzyżowania Jana Pawła z alejami Jerozolimskimi- na tym i wyższym skrzyżowaniu oraz pod Mariotem jesteśmy zmuszani do prześlizgiwania się między samochodami, często pod prąd…

- sprawa Traktu Królewskiego – 95% lokali jest niedostosowana (problem 1-go schodka – szczegóły na stronie): potrzebujemy poparcia przy staraniach o udostępnianie oraz starań miasta aby taka sytuacja nie powtarzała się, że po renowacji pozostają bariery,

- Dworce Warszawskie (Śródmieście – w ogóle niedostępny, mimo przystosowanego, jak dla żartu wc!!!, Centralny- wizytówka miasta, strach w oczach wózkowiczów)

- sprawa remontów przystanków tramwajowych i nieudostępniania ich dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami (matki z dziećmi), np. przystanek Metro Pole Mokotowskie

- sprawa dofinansowania ZOO aby go udostępnić.

3. Dofinansowanie z Urzędu dla firm likwidujących bariery (obecnie jest zwrot części kosztów w czynszach tylko dla najemców od miasta, ale jak pomóc innym?). Może indywidualne zwolnienie z VAT dla producentów ramp czy firm zajmujących się likwidacją barier?

4. Brak informacji dla osób poruszających się na wózkach o miejscach dostępnych:

- mapki ze znaczkami miejsc dostępnych czy zupełnie niedostępnych

- wspieranie organizacji zajmującymi się w/w (jak niepełnosprawnik)

5. Niedostępne szkoły podstawowe, gimnazja, licea, Uniwersytet (w większości) i Politechnika, itd.

- brak rozwiązań finansujących montowanie podnośników i innych mających na celu udostępnianie,

- brak programu adaptacji szkół itd ,

* w szkołach odbywają się wybory, konsultacje społeczne, jak obecnie ws mieszkaniowych – schody powodują nasze wykluczenie!

6. Niedostosowane szpitale i miejsca wykonywania badań (np. rentgen i inne wymagające położenia się)

- szpital na Lindleya (np. okulistyka)

- brak podnośników przenoszących osobę niesamodzielną na łóżko, wózek, stół rentgenowski czy skanowania – gdzie pojawia się konieczność leżenia – podnośnik to poniżej 2 tys. pln)

7. Dworzec Centralny – wizytówka naszego miasta… obecnie bardzo trudny dla nas:

- użycie niewłaściwych podnośników (do lekkich wózków)

- brak ramp niwelujących poziomy

- brak informacji dla wózkowiczów i osób z wózkami

- sprawa toalet

8. Niedostępne teatry i muzea (w większości) – przygotowujemy obecnie film i raport o w/w.

- brak programu zajmującego się tą sytuacją…

9. Brak rozwiązań dotyczących mieszkań dla osób z niepełnosprawnością (tzw mieszkań chronionych) i programu asystentów osobistych oraz ‚wózkowego pogotowia’! Jest to alternatywa DPS-ów (tańsze i lepsze) oraz sprawa programów prestiżowych dla Warszawy. Szczegóły oddzielnie – mamy opracowany autorski projekt specjalistycznych mieszkań chronionych.

10. Podczas remontów brak zadbania o zrobienie dla wózków przejazdów, objazdów a dla osób niedowidzących i niewidomych należytego zabezpieczenia – patrz na naszym portalu: kulawa warszawa.

Bardzo liczę, że nasze problemy pozostaną na sercu niezależnie od wyników zbliżających się wyborów i że będziemy mogli liczyć na stałe wstawianie się w naszych sprawach oraz dobre kontakty. Zapraszam do rozmowy i do działania.

Z poważaniem,

/- Marek Sołtys -/